View Single Post
  #15  
Vechi 31.07.2019, 12:29:49
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ahriman Vezi mesajul
Pai dumnezeu are un plan pentru fiecare, un plan pentru tot ce este. Insa aici intervine o problema: daca dorinta ta coincide cu planul lui dumnezeu, va fi indeplinita indiferent daca te rogi sau nu. la fel este valabil si daca dorinta ta nu coincide cu planul lui. Dumnezeu nu-si poate schimba planul insa. Asa ca da-i cu zarul si spera ca dorintele tale sa fie in conformitate cu planul.


De ce ne lasa sa suferim? Pentru ca ne iubeste. Ma gandesc ca la fel fac si cei dragi tie care te iubesc, te fac sa sufer, nu? Aici intervine problema raului in lume.
Dumnezeu isi schimba planul daca nu suntem impietriti. Asta el vrea mult, ca sa isi schimbe planul , vrea din inima sa isi schimbe planul, dar daca suntem impietriti pe o cale rea, cum sa o faca ? Ne sperie cumva ca sa ne oprim.
La un moment dat avea in gand sa distruga Sodoma si Gomora. Avraam a mediat ptr ele :"Dar daca vei gasi 50 de oameni buni in acea cetate?"

26 Și Domnul a zis: „Dacă voi* găsi în Sodoma cincizeci de oameni buni în mijlocul cetății, voi ierta tot locul acela din pricina lor.”
Si s-a dus Avraam cu "targuiala" pana la 10 oameni drepti. Nu au fost nici macar 10 si cetate a fost nimicita. Citeste de la Geneza cap 16.18.

La fel la un moment dat, un rege, nu mai imi vine de moment in cap care, a pacatuit impotriva lui Dumnezeu. Iar Dumnezeu ii spune printr-un profet: "Vei muri negresit!" Dar omul isi rupe hainele si se pocaieste. Dumnezeu isi intoarce hotararea Sa. Dumnezeu de fapt asta vrea sa ne oprim cumva din calea cea rea. Vrea sa ne sperie ca sa luam aminte.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote