Subiect: Despre mandrie
View Single Post
  #6  
Vechi 08.03.2010, 23:29:13
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de oni91 Vezi mesajul
Nu am mai postat de mult timp pe acest forum, desi am fost intr-o perioada foarte activa si imi doream sa gasesc raspunsul la diferite intrebari existentiale si sa ajung sa cred din nou. Acum imi dau seama ca in acea perioada eram totusi mult mai aproape de Dumnezeu, deoarece simteam o oarecare dragoste si supunere fata de El, ceea ce in timp s-a pierdut, desi acum sunt mai convinsa de existenta Lui ca in trecut. Problema este ca sufletul meu s-a transformat intr-un mod in care nici mie nu-mi vine sa cred si uneori simt ca nu vreau sa ma supun divinitatii, ca nu imi doresc un stapan caruia sa-i slujesc si ma trezesc chiar invidiindu-L pe Dumnezeu pentru faptul ca este mai presus decat toate, atotcunoscator, bun si drept si dorindu-mi sa fiu in locul Lui. Si realizez singura cat de impietrita imi este inima si cat de jos am ajuns si imi aduc aminte de scena din Geneza in care diavolul si-a dorit sa fie ca Dumnezeu sau chiar mai presus de El si a simtit aceleasi sentimente de invidie si de nesupunere. Si imi este frica ca nu ma voi schimba si ca voi ramane in acest intuneric si josnicie sufleteasca. Pur si simplu nu pot scapa de aceste conceptii si sunt constienta ca a pus stapanire pe mine un fel de mandrie diavoleasca despre care si marii teologi spuneau ca este cel mai rau stadiu in care poate ajunge omul deoarece atunci Dumnezeu nu il mai poate ajuta cu nimic. Nu am vrut sa va supar scriind aceste randuri, speram doar la un sfat, deoarece despre intelegere nu stiu daca poate fi vorba. Va multumesc.
Stii ce n-am inteles eu? Cum poti sa simti si dragoste si supunere in acelasi timp?

Eu cred ca de aici pleaca multe neintelegeri. Ca omul e incurajat mai mult la frica si supunere decat la dragoste. E adevarat ca frica si supunerea e mai usor de inteles si de aplicat, ca reteta universala de mantuire. Tot adevarat este ca dragostea e un dar si poate nu toti il primesc, asa ca ...

Acum glumind un pic , cred ca si diavolului i-a trecut sa fie Dumnezeu , dupa ce a vazut cata munca implica postura asta.

pe mine nu m-ai suparat cu ce ai scris si nici nu vad vreo tragedie, asa e in viata, mai un deal , mai o vale, mai o apa mare :)
Reply With Quote