View Single Post
  #1  
Vechi 23.02.2011, 21:48:20
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Smile Alpinista Crina Coco Popescu - motiv de mândrie pentru români

Românca Crina Coco Popescu a devenit prima alpinistă din lume care termină circuitul Seven Volcanoes – cei mai înalți vulcani de pe cele șapte continente. La cei 16 ani, Coco Popescu este totodată și prima alpinistă care a urcat pe Mount Sidley.

Coco Popescu a făcut parte din prima echipă de alpiniști care a urcat vreodată pe acest vulcan antarctic, alături de Alex Abramov, Mario Trimeri și Scott Woolams.

“Eram conștienți că suntem prima echipă ce urca pe acest munte și acest lucru l-am simțit când am căutat prin încercări repetate ruta către vârf. Am parcurs toată creasta, urmărind altimetrul, să vedem care e cel mai înalt punct al ei. Am găsit două vârfuri apropiate ca înălțime – cele mai înalte. Pe creastă eram legați în coardă și, în mod firesc, am fi ajuns într-o anumită ordine pe vârf. Așa că ne-am așteptat unii pe alții și am pus piciorul pe vârf toți în același timp, împărțind bucuria premierei”, a spus Coco la întoarcerea de pe vârf.

Crina Popescu care a devenit în urmă cu doi ani cea mai tânără alpinistă care urca pe Aconcagua, a mai bătut noi recorduri: prima alpinistă din lume care a încheiat circuitul Seven Volcanoes, cea mai tânără alpinistă din lume care a urcat mt.Vinson și prima alpinistă din lume care a urcat Mt. Sidley.
Reply With Quote