View Single Post
  #8  
Vechi 21.02.2011, 02:37:30
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Cum putem afla adevărul?

A mai rămas numai Ortodoxia. Oare și această ultimă șansă a noastră, dacă o cercetăm cu atenție, să aflăm stupefiați, la sfârșit, că-și pune nădejdea în om, și epuizând cercetarea noastră cu Taina Ortodoxiei, fiind dezamăgiți, să nu mai avem nici o șansă de a mai afla pe Dumnezeu? Să nu fie, în veac!
Dragii mei singura credință care își pune nădejdea nu în făptură ci în Dumnezeu este Ortodoxia, dar nu-Și pune nădejdea într-un Dumnezeu singur și rece, cinic, care fiind în transcendent nu poate comunica cu noi, nimicii, ci într-un Dumnezeu care ne-a iubit așa de mult că S-a făcut Om :
Filip.2:6. Care, Dumnezeu fiind în chip, n-a socotit o știrbire a fi El întocmai cu Dumnezeu,
Filip.2:7. Ci S-a deșertat pe Sine, chip de rob luând, făcându-Se asemenea oamenilor, și la înfățișare aflându-Se ca un om,
Filip.2:8. S-a smerit pe Sine, ascultător făcându-Se până la moarte, și încă moarte pe cruce.
Ioan 3:15. Ca tot cel ce crede în El să nu piară, ci să aibă viață veșnică.
Ioan 3:16. Căci Dumnezeu așa a iubit lumea, încât pe Fiul Său Cel Unul-Născut L-a dat ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viață veșnică.


Și a rămas cu noi, și va rămâne în veac, neretrăgându-se cinic pe tron ca să ne lase în ghearele vreunui altui om (om ca noi chiar dacă vrea să ne mintă că este infailibil - cum zic papiștii: că a dat Hristos grația papei și l-a lăsat pe el cap bisericii).

Matei 28:19. Drept aceea, mergând, învățați toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh,
Matei 28:20 Învățându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, și iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârșitul veacului. Amin.

Cum rezolvă Ortodoxia această părută contradicție: Dumnezeu să fie Adevărul, pe El la El și în El să-L aflăm dar totuși să-L aflăm prin mijloace omenești, accesibile, pipăibile, și să ni-L comunice nouă oamenilor care nu suntem cerești, nu suntem sfinți și nu avem vedere duhovnicească?

Aceasta rămâne să o vedem data viitoare.

Va urma:

Cum află și cum ne spune Adevărul, și numai Adevărul, Ortodoxia, fără să-Și pună nădejdea în om ci numai în Dumnezeu-Omul?
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.
Reply With Quote