View Single Post
  #10  
Vechi 18.01.2010, 09:27:46
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Biserica rusa din exil s-a unit cu biserica Rusiei . Eu am vazut si am auzit aceasta stire la programul de actualitati informative al TVR-1 in primavara-vara lui 2008 sau 2009. Lucru sigur ! Chiar am fost mirat de eveniment , care s-a oficiat si serbat la Moscova, pe care l-am comunicat cunoscutilor si prietenilor mei . Deci in prezent exista o singura biserica a Rusiei !
Nu vorbeam de Biserica rusa din exil. (Nici ea nu s-a unit complet, au mai ramas factiuni care nu accepta) Acestia nu tineau de nici o patriarhie si nu erau in comuniune oficiala cu nimeni pana la unirea de care vorbesti.
Vorbeam de arhiepiscopia cu centrul la Paris, de care tin si eu.
http://www.exarchat.eu/spip.php?article68
Ea provine din rusii albi fugiti la revolutie care au vrut a ramana in comuniune cu bisericile ortodoxe, inclusiv Moscova, dar sa nu depinda de Moscova, pt ca patriarhia de acolo era sub comunisti, nu era libera. Ei s-au atasat la Constantinopol in anii 30. Cu timpul arhiepiscopia a devenit din ce in ce mai internationala, acuum are multe parohii de limba franceza sau de alte limbi (germana, olandeza, engleza, si limbi scandinave, am uitat care).
Aceasta arhiepiscopie nu s-a unit cu Moscova.

In ceea ce priveste calendarul, are unele mici particularitati pt ca s-au luat uneori dupa o traditie ruseasca mai veche, alta decat cea de la Moscova. De aceea nu eram sigura daca duminica lui Zahei vine si la biserica de Moscova inainte de cea a Vamesului si fariseului.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 18.01.2010 at 09:46:42.
Reply With Quote