View Single Post
  #19  
Vechi 18.06.2008, 16:32:32
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de iosif
Credeti ca e o metafora expresiile folosite de Ap. Pavel "omul vechi" si "omul nou"?
Odata un frate mi-a spus ai doua personalitati…va spun sincer nu mi-a venit bine..am plans..m-am mahnit f. tare in adancul inimii mele. Am mers la duhovnic si l-am intrebat, parintele meu cum vine acesta? Unde gresesc? Va scriu aici (in parte) ce mi-a raspuns.
Omul are cu adevarat cu 2 personalitati. Unul este omul vechi si altul este omul nou asa cum bine spune Iosif. O parte din omul vechi, se manie, se lupta cu sinele, cade adesea in clevetire, in curvie, in lacomie, in judecata..NU se grabeste sa ierte ba mai mult judeca si loveste pe cel cazut…
Dar dragii mei frati, cand vine OMUL NOU.. Ahh.. atunci lacrimile incep a curge.. inima se revarsa… se trezeste Constiinta.
Dar acesta este abia prima treapta…sau poate nici macar aceea.. Cand omul ajunge sa nu mai caute mangaiere in nicio faptura (atunci abia..) pentru prima oara incepe a se bucura de Domnul. Atunci nici fericirea cea mai mare nu-l va inveseli nici durerea cea mai adanca nu il va duce la deznadeje. Ci se va lasa intreg in mainile Domnului. Acum….vad cat de multa dreptate avea fratele cand mi-a spus aceste cuvinte si cat de nepriceputa sunt…cum credeam ca sunt pe o cale dar eu nici macar lumina de inceput nu am vazut-o. DA Iosife, DA frate! Toti (cred ) avem doua personalitati, doua firi, una noua si una veche. Stapana mult milostiva ajuta-ne sa ne dezbracam de omul vechi pentru a lasa Omul nou sa traiasca spre viata vesnica AMIN!
Reply With Quote