View Single Post
  #295  
Vechi 10.08.2011, 17:53:55
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Delia, mulțumesc pentru efort, dar nu trebuia să te mai deranjezi. Nu vreau să te jignesc, de aceea nici nu mai comentez partea I-a și a II-a (următoarele îți spun cinstit: nici nu m-am obosit când am văzut cuvintele cheie). Rămânem fiecare cu încredințarea noastră - eu în Scriptură, tu în părinții Ortodoxiei. Domnul să ne ierte unde greșim!
Să încercăm a reveni la topicul inițial.



Tricessimus, nu am de ce sa ma supar ca nu citesti explicatiile ortodoxe, dar ma supar si pur si simplu ma doare sufletul ca voi, neoprotestantii loviti ortodoxia fara sa o intelegeti in miezul ei, in perfecta concordanta cu Sriptura.

Ai libertatea deplina sa crezi ce doctrina doresti, ai liberatatea deplina sa te increzi in autosuficienta propriei minti atunci cand interpretezi fragmentar scriptura, ai libertatea sa inveti toata Scriptura pe dinafara fara sa-ti pui problema daca ai inteles-o si pe dinlauntru.

Ai libertatea sa ignori miile de magabaiti de biblioteci reale si online, ai libertatea sa-L inchizi pe Dumnezeu intr-o carte, ai libertatea sa nu crezi cuvintele lui Hristos: inca multe mai am a va spune DAR NU LE PUTETI INCA INTELEGE , pt. ca pur si simplu omenirea nu era coapta la minte pt. toate subtilitatile nespuse pana cand s-a terminat de scris Biblia.

Ai toata libertatea sa crezi ca Duhul Sfant nu a mai inspirat pe nimeni dupa ce a fost scrisa Scriptura, nici pe Sf. Ioan Gura de Aur, nici pe Sf. Grigore de Nazianz, nici pe Sf. Vasile cel Mare, nici pe Grigore Palama, nici pe Maxim Marturisitorul, nici pe nimeni altcineva. Ai libertatea sa crezi ca acele lucruri ramase nespuse, nu le-a mai spus niciodata nimanui. (Tot ce ti-am scris, nu de la mine am scris, ci din interpretarile, asa cum au inteles ei cu mintea lor curatita de pacate).

Ti-am mai zis in treacat si altadata ca Scriptura, fiind Cuvant al celui ce este Cuvantul, nu poate fi nicidecum redusa doar la sensul de la suprafata, sesizabil oricui, asa incat apropierea de aceasta Carte e echivalentul apropierii de Persoana Logosului.
Asa cum Persoana Logosului e infinit necuprinsa de orice minte, tot asa cuvintele Scripturii nu pot fi epuizate reductionist la straturile superficiale de suprafata.

Fiecare cuvant al Celui Necuprins e comprimat, incapsulat lingvistic in termeni umani imprfecti, fiecare cuvant al Celui Necuprins e atat de condensat incat o singura propozitie tainuieste in launtrul ei un univers ale carui margini, pur si simplu se indeparteaza de indata ce avem falsa impresie ca le-am atins si ca am inteles tot. E exercitiul smereniei in fata Necuprinsului.

Nu ma deranjeaza ca nu citesti, esti liber sa faci ce vrei, dar ma deranjeaza ca faci supozitii si emiti enormitati antiortodoxe in necunostiinta de cauza.
Daca mai ai de gand sa contraataci invatatura ortodoxa despre suflet, moarte, inviere si toate celelalte, esti liber s-o faci CU CONDITIA sa te documentezi inainte.
Nu ma deranjeaza ca nu citesti opinia ortodoxa, dar ma deranjeaza ca murdaresti ortodoxia in NECUNOSTIINTA DE CAUZA.
Reply With Quote