View Single Post
  #1340  
Vechi 14.12.2012, 19:11:41
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Oare tine de modernism ceea ce Domnul a lasat,sa nu judecam pe altii si sa ne judecam pe noi mai bine ? E bine,inseamna ca Domnul este mereu modern.
Nu trebuie sa accepti invatatura celor din alte culte /religii ,si nu e nici un ortodox care sa o accepte . Tu crezi ca exista macar un singur ortodox aici pe forum,care sa accepte macar o singura idee de a sectarilor? Una singura?
Vezi cum te ai grabit sa judeci...pentru ca Dumenzeu stie doar ce e in sufletul fiecaruia.
Deci toti avem aceiasi respingere fata de invatatura lor.
E vorba doar de pericolul mandriei , al judecarii aproapelui.Adica atitudinea de respingere sa nu devina cheia de bolta a credintei noastre,ci sa intervina la momentul potrivit,cand ceva trebuie respins.
Nu a zis nimeni ca urasti pe altii din alte culte.Nu.Tu judeci pe ortodocsi chiar , ca nu ar fi la fel de vigilenti ca tine ,si deci,implicit,nici la fel de ortodocsi.
Chiar de ar fi niste ortodocsi mai mici si mai rataciti,totusi,numai Dumnezeu poate judeca asta !
Vorbesc de ortodocsi,pentru ca eu nu sunt decat un biet pacatos,chiar daca cred in ortodoxie , si nicidecum in invatatura sectara .
Exact asta spuneam in mesajele precedente, gresita intelegere legata de asocierea judecarii aproapelui cu marturisirea dreptei credinte. Cititi daca doriti sursele ortodoxe, aceasta nu intra la judecarea aproapelui. Radacinile provin din modernism, care incearca sa uniformizeze credintele, iar daca spui ca o credinta e gresita atunci judeci pe acele persoane. Si ca de fapt diferitele credinte nu au mare importanta, importante sunt doar faptele. E tocmai invers, sa spun despre cineva ca e rau si mandru inseamana sa judeci, nu marturisirea dreptei credinte. Intotdeauna adevarul va supara pe cei ce nu sunt il el si nu vor sa-l accepte, asta nu inseamana ca nu trebuie marturisit.
Fiecare spune in mesaje ce crede si ce conceptii are, nu are legatura cu judecarea sau cu ce are in suflet. E evident ca stii ce spune o persoana, din moment ce chiar el doreste sa scrie asta. Daca ma duc pe un forum adventist e evident ca din mesaje reiese ca spun despre credinta ortodoxa, nu trebuie sa-mi citeasca in suflet ca sa afle, o scriu chiar eu.
Chiar despre asta spuneam, dar tu stii pentru ca am mai discutat, majoritatea conceptiilor moderniste provin din protestantism. Deci cineva si le insuseste si fara sa stie ca sunt protestante, altfel le-ar lepada. Am mai spus ca si eu sau altii probabil mai avem intelegeri gresite tot din protestantism sau catolicism.
Stii exemplele, ca le-am mai dat, de exemplu teoria ca harul se ramifica in toate cultele, si astfel si altii au botez sau Taine e o teorie conceputa de protestanti: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=14964
Ca invatatura are o mica importanta si important e sa crezi in Iisus e tot din aceeasi sursa. Ecumensimul a renascut majoritatea ereziilor de pana acum, de fapt nici nu mai are importanta erezia, e doar o mica neintelegere. De exemplu pelagianismul, a avut o viata mai lunga in vest, care spunea ca omul poate primi harul si doar prin fapte si ca sunt suficiente pentru mantuire.
Pe forum cel putin jumatate din useri nu au aceste conceptii moderniste, dar multi nu sunt foarte activi la astfel de subiecte, ca tot intreba cineva odata daca toti au aceste conceptii.
Nu e mai usor sa citim din sfinti si surse ortodoxe decat sa ne contrazicem degeaba pentru o invatatura diferita de cea ortodoxa?
Reply With Quote