Subiect: Despre preoti
View Single Post
  #13  
Vechi 12.10.2006, 20:11:52
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta
Si tousi Dumnezeu le-a incredintat darul hirotoniei!! De ce oare? Pentru ca a stiut El cui ii da acest dar si a stiut si de ce. Daca Dumnezeu le-a daruit....atunci El sa-i judece...Preotul oricit de pacatos ar fi are acest dar. Eu una sincer n-am vazut preoti betivi si homosexuali inca...dar nu ma indoiesc ca or fi...dar daca au cazut ..."Hopa sus!" e si pentru ei si pentru mine,mai ales....Doamne scapa-na!
Eu fiin bolnava, ma spovedeam des. Am intalnit foarte multi preoti buni si inteligenti, dar am intalnit si fanatici, care au o viziune de inchizitori,( vreo doua cazuri de acest fel). E periculos sa spovedesti un om bolnacv, care si asa se teme, se indoieste, ii este rau mai tot timpul. Ca in orice meserie, si in preotie exista deformatie profesionala, uneori vad numai diavoli sau minuni peste tot. Este cazul si al unor practicanti prea "infocati". Nu va suparati, fratilor ca spun asta .Stiu ca preotia se zice ca este mai mult decat o meserie, o chemare. Da, dar sunt oameni supusi greselii. Amintiti-va de cazul de la Tanacu. Vedeti unde duce fanatismul? Cum au descris medicii acolo era un fenomen paranoid in masa. Trebuie sa avem o vedere larga, inteligenta si logica. Lui Dumnezeu nu ii place lipsa de inteligenta . Sincera sa fiu nu prea inteleg nici ideea de manastire si asa zisa nevointa. Viata oricum este grea .De lume nu te poti rupe decat cand mori. Sau rugaciunile lungi. IIsus zice :nu cine imi zice mie Doamne, Doamne se va mantui ci cine face voia Tatalui meu. Acele"Doamne miluieste" zise de 40 de ori nu pot fi decat practici Yoga, cand iei o mantra si o repeti pana ajungi la extaz. Nu practic Yoga, din auzite. In concluzie, calea de mijloc este cea mai buna. Doamne ajuta-ne!
Reply With Quote