Subiect: Geneza
View Single Post
  #67  
Vechi 25.05.2017, 02:05:38
RaduAlin178 RaduAlin178 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2017
Mesaje: 6
Implicit

https://www.youtube.com/watch?v=-IuaeP9Gneo

asculta predica de mai sus. Lumina taborica e acea lumina de dinainte de luminatorii cei mari, stele, soare, luna etc. Necreata. Chiar daca a zis sa fie lumina, sa fie lumina din El, sa izvorasca lumina din EL, sa umple universul de lumina. Citeste mai multe despre schimbarea la fata si lumina necreata(taborica) vei intelege mai bine unele aspecte ale Facerii, eu asa am inteles facerea pe de o parte. Hristos atunci nu a primit lumina de undeva, a aratat-o era in El de la Nastere , din Vesnicie. Mântuitorul, la Schimbarea la Fata nu a primit lumina, ci a arătat-o, a făcut-o văzută Sfintilor Apostoli. El este lumina lumii si lumina dumnezeiască a fost în El de la natere, de-a lungul întregii Sale existene pământeti. Dar ochii nostri trupeti nu pot vedea această lumină decât dacă Dumnezeu ne dăruiete capacitatea acestei vederi. Pe Tabor, transfigurarea au suferit-o apostolii, ei au fost â transformaiâ ca să poată vedea lumina dumnezeiască. Această lumină o primim noi la Botez, Mirungere si prin Sfânta Împărtăsanie. Ea este în noi, în adâncul inimii noastre, dar noi nu o vedem si nu o simtim pentru că simurile noastre sunt trupeti si îndreptate spre cele din afară. Ca să o vedem avem nevoie să ne curatim trupul si sufletul prin lepădarea de patimi si să ne unim cu Domnul prin rugăciune si contemplare.
Am citi unele articole despre primul verset al facerii care ma fascina.. primele 2 cuvinte " La inceput" . Si asa am aflat de hexaimeron si Hronograf. Si am citit ca inainte de acest Intru inceput sau la icneput..era Dumenzeu intru vesnicie, intru eternitate..ceva neinteligibil mintii noastre limitate..dar ceva minunat si mult mai logic decat argumentele ateiste ca asa la intamplare era un cerculet dens si poc big bang si la hazard exista viata..la hazard soarele e la distanta perfecta de noi..la intamplare..totul hazardat..mie mi se pare mult mai LOGIC ca Dumenzeu da mai mult sens acestor lucruri. Nimic intamplator totul proniator.

Last edited by RaduAlin178; 25.05.2017 at 02:19:30.
Reply With Quote