Subiect: TUNSUL LA ZERO
View Single Post
  #93  
Vechi 31.10.2017, 10:28:20
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
A, ești de la Cluj, am impresia că am onoarea să vorbesc cu grupul de la Cluj pe forumul acesta și că sunteți vreo 10% de acolo printre comentatorii activi.

Uite aici editorial Liviu Alexa(jurnalist de Cluj) ne-am nimerit pe același fond de idei, iată că a simțit și el izul confesional al respectivului director, ba mai mult se detaliază cum ar fi umilit un greco-catolic cu sindrom down care și-a luat bacul.
Il cunosc pe Liviu personal, stiu foarte bine ce "hram" poarta si cum lucreaza. Tot Liviu e cel care a dezvaluit si inclinatiile lui Pomohaci...il vana demult si l-a dovedit. Si mai urmeaza si altii.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Chiar dacă directorul e un manager, nu mi se pare că are dreptul să scoată de la oră un elev să-l alinieze în curte și toate fazele acestea.

Treaba cu interdicția fotografiatului e un incomion profesoral, nu cumva să vă dea cineva prin presă să se vadă cum vă comportați cu elevii unii dintre voi, nu musai tu.
Mai scrie într-un paragraf tot cu privire la folosirea telefonului, acolo s-ar încadra ce ai zis tu cu selfieuri.
Inserarea pe care am prezentat-o e clar o măsură de prevenție de la a fi vădiți și se mai practică și prin alte școli, ați interzice voi orice aparat care înregistrează audio-video numai ca să nu fiți făcuți de rușine pentru cum vă prezentați la clasă, repet unii dintre voi nu musai tu.
Ce-ti mai place sa povestesti discutii bazandu-te doar pe impresii, lelisme si supozitii. Asa se intampla cand iti bazezi ideile doar pe cancanurile oferite de mass-media.
Sunt deja cativa ani de cand in majoritatea scolilor salile de clasa sunt monitorizate video.
Si mai mult, vorbesti de parca un regulamentul scolar nu ar fi facut in baza legii educatiei nationale care are fundament si in Codul Penal si in Codul Civil. Iar tu ca cetatean cu pretentii intelectuale sigur ai citit cel putin Codul Civil si cu siguranta cunosti cum e cu filmatul, cu acordul, cu dreptul la viata privata, drepul la exprimare, etc.




Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Ne jucăm de-a hoții și vardiștii ?
Iată că fără elevi v-ați desființa ca unitate de învățământ, ori v-ați comasa și ați fi dați afară unii dintre voi cum s-a întâmplat la unele licee industriale.
Știu eu ce mâncătorie e între voi să atrageți elevi la școală, mai ales la școli generale de cartier ori între liceele producătoare de repetenți la bac.
Iar vorbesti doar sa spui ceva. Pai da, ca in presa nu scrie ce se intampla cu un cadru didactic in situatia unei comasari sau desfiintari. Nici intr-un caz nu e dat afara.


Si nu, nu sunt profesor.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote