View Single Post
  #10  
Vechi 12.01.2012, 16:03:30
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de philalex Vezi mesajul
mai care sunteti din anglia, gasesti ceva de lucru pe acolo? ceva mic...stiu engleza...as lucra undeva, mai schimb sa vad cum e acolo...daca m-as adapta...te ajuta cu ceva statul englez? pana te integrezi..poate puteti raspunde..sa faci o afacere...te ajuta? sa deschizi o cafenea? ai subventii? sau e greu si la ei cu joburile...In constructii nu vreau...poate benzinarii, parcari...stat cu copil...
Mersic!
Hm... Acum vad postul asta si ma cam amuza. Daca plecam de la premiza "te ajuta cu ceva statul englez?" cred ca e deja o cauza pierduta. Nici un emigrant roman, oricat de bine-intentionat ar fi, nu va da curs unei asemenea... pretentii. Imi amintesc in 2000, cand am ajuns eu in Londra, destul de naiv, am intrebat pe cel la care tocmai ajunsesem, cam ce ar fi de munca, iar el mi-a raspuns ironic: "Pai deocamdata toate posturile de director sunt blocate sau ocupate deja, asa ca tot in constructii o sa-ti duci veacul, daca vrei sa castigi un ban bun si cinstit!" Oricum ar fi, pentru jobul de auper (ingrijire copii) nu e nici o afacere (cred ca este cel mai prost platit job dintre toate cate sunt) plus ca iti trebuiesc multe dovezi prin care sa dovedesti cine esti si ce experienta ai. Si toate celelalte variante sunt f. prost platite, iar daca scazi banii pe chirie, transport, hrana si bill-uri, esti deja in rosu. Intre timp s-au schimbat multe in sistemul legislativ si ai de intampinat o serie intreaga de dificultati, chiar daca esti bun vorbitor de engleza, esti capabil si de buna-credinta. Cat despre asa-zisul ajutor... nici nu se pune problema. In primul rand este nevoie de multi, foarte multi ani de verificare la sange, prin care sa dovedesti ca te-ai achitat de-a lungul timpului de toate obligatiile pe care le-ai avut fata de stat, si abia mai apoi eventual sa poti beneficia de ceva ajutor, dar si atunci... ti se face lehamite. In principiu, ei sunt sufocati de drogatii lor si de taietorii de frunze la caini (in majoritatea lor, negri), nascuti acolo, dar care, pentru a-i tine sub stricta supraveghere, le ofera casa si ajutor social, ba chiar si alimente. Am lucrat, prin primarie, in astfel de case, le montam bucatarii sau bai si eram socat cum de astfel de oameni primesc ajutor, in timp ce altii care vor sa munceasca si isi vad de treaba lor, sunt lasati in voia sortii.
In ce ma priveste, eu am renuntat sa mai lucrez acolo si m-am intors in tara la sfarsitul lui 2008, dar mi-am rezervat drepturile de a lucra oriunde pe teritoriul lor ca si drepturile medicale si am medicul meu de familie, acolo. Chiar de astazi intr-o saptamana sunt programat pentru o investigatie, iar ultima oara am fost anul trecut prin septembrie. Dar asta dupa o perioada de mari interdictii, cu avocati platiti care mi-au sustinut cauza, pe cand Romania nu era inca inclusa in UE...
Reply With Quote