View Single Post
  #114  
Vechi 29.11.2014, 22:22:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Părintele Arsenie Boca și Muntele Athos

În primăvara anului 1939, mitropolitul Nicolae Balan, ascultând dorința lor de a deveni monahi, i-a trimis în Sfântul Munte Athos pe tinerii diaconi Zian (Arsenie) Boca și Serafim Popescu „ca să deprindă călugăria de acolo” după cum spunea mai târziu părintele Arsenie. Cei doi părinți s-au așezat la chilia romaneasca Sfantul Ipatie de lângă mănăstirea Vatoped.
Părintele Serafim avea să stea pentru șase luni în Sfântul Munte. În acest timp a fost povățuit de părintele Antipa Dinescu de la schitul Prodromu.
În cele trei luni petrecute în Muntele Athos a avut parte de o experiență duhovnicească formatoare pentru viața de călugăr, pentru care optase încă din anii studenției de la Sibiu. În acest răstimp părintele Arsenie a lucrat la treptele ce coboară spre Peștera Sfântului Athanasie Athonitul din apropierea Schitului românesc Prodromu. Drept răsplată a primit binecuvântarea de a copia Filocalia de la Prodromu. Părintele Arsenie a încredințat aceste manuscrise părintele Dumitru Stăniloae, care le-a tradus și publicat ceva mai târziu la Sibiu sub forma primelor patru volume ale Filocaliei românești.
Despre experiența trăită în Sfântul Munte, părintele Arsenie a mărturisit într-o scrisoare trimisă unui călugăr: „(…) dacă însă prețuiți grădina Maicii Domnului mai mult decât orice altă ocrotire, mai răbdați puțin pe loc, și rămâneți în Sfântul Munte, – că eu unul în locul vostru n-aș ieși de acolo – îmi cam pare rău că n-am rămas și eu acolo (…)”.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote