View Single Post
  #8  
Vechi 11.05.2009, 22:10:37
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da fratele meu , nici o problema nu ma supar deloc ca ai zis asta ... din contra ...

sa luam un exemplu : sa zicem ca eu ma dezic de asultarea de sf sinod bor si infiintez acuma o noua biserica ortodoxa , cu toata traditia corecta din punct de vedere ortodox , numai atata ca eu nu mai fac ascultare de sinod si deci cad in afara bisericii ... da ? simpla neascultare te scoate in afara bisericii chair si daca continui sa pastrezi toata traditia ortodoxa , in rest ; asta au zis-o si sf ioan gura de aur si altii ... eu ca mirean , normal , in cadrul bisericii ortodoxe aveam dreptul sa botez in absenta preotului la nevoie , nu ? pai si acuma , dupa ce m-am dezis de sinod , daca eu ma duc intr-o pustie pe undeva si iau cu mine niste ucenici , si ii botez in Numele Sfintei Treimi , exact asa cum boteaza un mirean ortodox , oare eu transmit vre-un har celor pe care i-am botezat ? crezi ?

nu se mai transmite nimic , aia raman nebotezati , chiar daca se boteaza in numele sf treimi ...

si sectarii uneori mai boteaza in numele sf treimi , dar degeaba , ei nu sfintesc nimic ... nu e suficient sa botezi in numele sf treimi , mai trebuie sa ai si harul de a boteza ... harul botezului nu se transmite DECAT in cadrul bisericii apostolice , care ami are succesiunea apostolica ...

ori harul Duhului sfant nu exista si nu se poate pastra decat in bis ortodoxa si atat , caci bis ortodoxa este SINGURA biserica infiintata de apostoli si Mantuitorul Iisus Hristos ; iar in crez noi zicem : cred intru Una , Sfanta , Soborniceasca si Apostoleasca Biserica ... sa analizam putin ...

Una , deci exista nu mai O Singura biserica adevarata , care sa mantuiasca oameni ...
Sfanta , deci una sfanta , deci o singura biserica care sa aiba sfintenia in ea , sa aiba harul Duhului sfant in ea ... deci O Singura biserica sfanta , care sa poata da sfintire oamenilor ce cred in ea ... una singura , si atata , nu exista mai multe ... atata timp cat este numai una care sa aiba harul Duhului sfant , inseamna ca numai ea are si sf taine , caci nu exista sfinte taine daca nu exista Duh sfant care sfinteste tainele ; fara Duhul sfant nu exista sfinte taine ; deci nu exista , spunem noi in crez , sf taine in afara acelei biserici Una Sfanta ...

care e acea biserica ? zicem : apostoleasca si soborniceasca ; asta inseamna ca biserica aia Una Sfanta este bis care pastreaza credinta apostolica si care este unita , nu dezbinata ...

ne dam seama clar ca singura biserica care indeplineste aceste conditii este bis ortodoxa , nicidecum catolica sau altceva ...

deci nu exista har decat in ortodoxie , ar fara har nu exista sf taine deloc ...

de aia sf parinti au zis ca nici macar prin pogoramant nu se poate zice ca tainele eterodocsilor ar fi sfinte ; ele sunt doar taine , dar fara nici o sfintenie in ele ; ori taine pot sa fac si eu , chiar si daca ma fac budist , poate oricine ; insa sf taine nu pot face decat preotii ortodocsi , si atata ...

cred in Una Sfanta biserica ... sa reflectam ce inseamna aceste cuvinte simple ... daca zice Una sfanta atunci Una e sfanta si are sfinte taine ... restu , treaba lor , faca ce vor ... insa sfinte taine nu vor avea in veacu veacului , ci doar sperante omenesti desarte , planuri omenesti eronate ...

ce este papalitatea ? o unitate desigur , da la ce folos ? si un parlament poate sa fie foarte unit ; iata : UE , uniune ... mare scofala unirea omeneasca ... nu asta e mantuirea adevarata , nu asta e sfintenia ; nu asta e Biserica ; nu are nici o importanta ca papa boteaza in numele sf treimi , daca el nu mai e ortodox ... in afara bis ortodoxe nu mai are ce har sa mai transmita ... papa nici preot nu e macar , e un simplu mirean care se cred in visele lui mare inlocuitor si arhiereu , insa nu e nimic ; e un simplu mirean eretic , fara mantuire ... o sminteala , si noi stim cat de grav e sa smintesti lumea ...


am tot respectu fara de cei care isi iubesc aproapele si doresc o unire omeneasac , intre oameni ; respect si pe papa ca doreste unirea oamenilor si pacea , respect si UE ca doreste unirea si pacea ; ii apreciez si pe ei si ii admir , insa nu e suficient ce fac ei ; pare suficient aici pe pamant ce fac ei , insa dincolo nu e suficient ! insa mantuirea e altceva ; una e o mantuire omeneasca aici pe pamant , care e o inselaciune pana la urma daca e considerata suficienta , nefiind niciodata desavarsita , si altceva e mantuirea in cer , unde nu mai exista dezamagire si drama ... Iisus nu ne-a poruncit pentru mantuire numai iubirea de aproapele ci si iubirea de Dumnezeu ...
deci botezul in Numele sfintei Treimi nu da sfintire decat in cadrul bis ortodoxe si atata ...
Reply With Quote