View Single Post
  #19  
Vechi 08.02.2010, 19:47:11
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abwars Vezi mesajul
tatal meu este preot. si va spun k este adevarat ca din banul vaduvei faci mai mult decat din sacosa de ani de la nu stiu care patron...caci unde Dumnezeu vede gand bun vine El si ne ajuta cu cele folositoare.

spre exemplu un batran din parohia tatalui meu venea in fiecare luna la biserica si aducea intr'o batista un milion de lei vechi(100 ron)...si pleca luminat de la biserica, schimbat , plin de bucurie ca el a dat din putinul lui ceva pentru Biserica.si va spun ca are o pensie destul de mica.

acum ca sunt la seminar inteleg altfel toate vorbele tatalui meu...sincer va spun ca pierdea noptiile de grija pe care o purta pentru biserica. odata ajunsese de la suceava inapoi acasa si s'a suit pe schele la ora 2 noaptea sa vada ce au muncit oamenii cat timp fusese plecat...caci omului trebuie sa ii si arati unde s-au dus banii pe care ia daruit el...

numai prin rugaciunile Maicii Domnului a reusit sa termine o constructie asa de mare atat de rapid.caci se vede ca nu se puteau strange atati bani pentru aceasta daca inimile oamenilor nu erau deschise spre Dumnezeu, prin rugaciunile Maicii Sale.

un raspuns mai clar: "Cu noi este Dumnezeu intelegeti neamuri si va plecati."

nu trebuie Dumnezeu sa gandeasca ca noi , ci noi sa facem voia Lui
Statul Roman,reprezentat de niste cretin din parlament da anual sume incredibile din bani publici pentru reparatii si constructii de noi biserici,desi sant mai multe decat necesar.Prin colectele publice si donatiile facute de prosti,(si din astia sant destui),se reuseste adunarea de alti bani care de obicei o cota parte ajunge in buzunarul popii sa-si faca si el o vila ca ,..are si el copii .Si uite asa prospera an de an sociatatea comerciala numita BOR..
Reply With Quote