View Single Post
  #1  
Vechi 13.07.2010, 12:35:40
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit eu fur, el fura. voi furati?

Eu fur. Ce anume? De toate. Lucruri marunte ce e drept dar care ma apasa. Mi-am adus aminte de o istorioara cu un calugar cu un sac de pene si altul cu un bolovan care reprezentau pacatele. Si ma tot vad cu un sac de pene in spate. Poate si datorita unor oameni ca mine suntem vazuti ca o natie de hoti: niciodata nu imi ajunge, intotdeauna am impresia ca poate o sa imi trebuiasca. Orice lucru care nu l-am cumparat si l-am adus acasa l-am furat. De exemplu am fost la cumparaturi si vanzatoarea mi-a pus cumparaturile in sacose-eu am mai luat una...ca na poate imi trebe.
Ca tot veni vorba de furat mi-am adus aminte de o istorioara ce cand era copil. Locuiam cu parintii intr-un apartament intr-un cartier in apropierea fabricilor: de sticla, de tesatorie, de chimicale....ca erau multe. Tot cartierul lucra in fabricile respective. Intr-o zi fetita din apartamentul de dedesubt a inceput sa arunce din balcon cu sapun...un trecator ii zice: `nu mai arunca ca ramai fara si te cearta mama`. La care fetita: `nuuuuu...la noi in casa e plin de sapun si mama aduce altul`. Bineinteles mama ei lucra la fabrica de chimicale. Imi amintesc perfect schimburile ce se faceau: pahare pe sapun si detergent, bucati de material pe vaze de sticla. Am crescut vazand furtul ca ceva normal...ca doar nu fur de la unu necajit...dar nu e drept. Nu ai voie sa pui mana pe nimic ce nu e al tau.
Ce va intreb pe voi: se mai confrunta careva cu problema asta? unde se trage linia? Pana unde tine furtul?
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote