View Single Post
  #91  
Vechi 23.01.2021, 22:39:22
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
Daca merge Radar sau alte sisteme de localizare cu harti plane, fara niciun glob-bila, atunci pamantul e plat?
Acum ma iau dupa NEPRICEPEREA TA din ce vad.

Am zis si eu sa verific cum este cu RADARUL ca tot propui abureli de nu stiu cate posturi.

Radarul NU FOLOSESTE MODEL DE PAMANT PLAT.

Radarul foloseste COORDONATE POLARE... Mare ___ am fost ca am ascutat "de inginerul din tine" si nu am verificat ce tip de coordonate foloseste radarul si tot am dat-o cu model plat.. dar am citit standardul/o ereferinta (spre deosebire de tine care cu aplomb nu stii ce zici de zeci de posturi si afirmi prostii despre radar).

Ingineru' lu tata, acum ce mai zici ca radarul nu foloseste model plaat, ci foloseeste coordonate polare si nu are treaba cu pamantul plat... ???

RUSINICA ???

Uite referinta si extras din referinta:
https://ro.wikipedia.org/wiki/RADAR
Citat:
Pentru obiectele în zbor, poziČ›ia este caracterizată de trei coordonate. În practică nu se foloseČ™te sistemul tridimensional (cartezian) ci se lucrează cu coordonate polare (vezi figura din dreapta).

Deci nu esti doar nepriceput esti complet nepriceput, sa spui ca radarul care are coordonate polare (sistem relativ de coordonate) este acelasi lucru cu WGS (World Geodedic System) - care este un sistem de coordonate complex cu pozitionare absoluta fata de pamant.

Esti nu nepriceput este un amator total in toate dimensiunile.

Radarul nu are coordonate plane cu model plat legat de panmant ci are coorodonate polare relativ la punctul de radar... Mare nepriceput esti... esti ZERO CA INGINER.


Ia-ti mizeria de radar si pleaca, nu te pricepi nu stii ce e cu tine. Radarul nu aduce nici o dovada si nu poate infirma nimic despre GPS ese cu totul alta poveste... este un sistem de coordonate RELATIV la un punct fata de un sistem de coordonate absolut fix fata de pamant.

Sunt 2 sisteme de coordonate complet independente si nelegate intre ele... Mare nepriceput esti. Ai verificat bine standardele inainte sa emiti teorii despre radar si gps in continuu de zeci de posturi..???

https://en.wikipedia.org/wiki/World_Geodetic_System

COORDONATE POLARE - relativ la sursa





Citat:
Daca merge Radar sau alte sisteme de localizare cu harti plane, fara niciun glob-bila, atunci pamantul e plat?
Radarul NU FOLOSETE HARTI PLANE - asta este o tampenie presupusa din teoria ta

Radarul NU STIE DE HARTI.

Radarul stie de un singur punct fata de care face tot felul de masuratori.


Domnu Radar, nu exista harti inradar. Nu exista planeitate in radar care functioneaza la diferite unghiuri.

Radarul nu funcioneaza cu harti ci functioneaza relativ la un singur punct. El nu stie decat de un singur punct fata de care da niste informatii...

Iar daca radarul merge raportat la un punct, nu poti obtine nici un fel de informatie referitoare la planeitate si nici la sfericitate, fiind un sistem de coordonate relativ.

Deci

1. Radarul nu merge cu harti - ce zici tu harti sunt in fapt imagini simple suprapuse peste sistemul de coordonate polar - nu sunt harti sunt niste proiectii.
2. Radarul nu are notiunea de PLANEITATE
3. Ai spus numai prostii legat de Radar
4. Toata teoria ta este bazata pe FALSURI pe un fals, pe pseudo-stiinta, pe elucubratii facute de asa zisi ingineri care arunca niste cuvinte mari dar nu inteleg ce e cu ele.


Ca inginer ar trebui sa verifici informatiile astea, ddin pacate nu tepricepi sa verifici ce scoti pe gura.


Adica intreaga voastra teorie despre pamantul plat este construita pe aberatii din astea... facute de destepti si "ingineri" precum tine.

Last edited by gpalama; 23.01.2021 at 22:56:55.