Subiect: Despre Povedanie
View Single Post
  #7  
Vechi 21.04.2014, 16:32:08
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de raul092 Vezi mesajul
Buna seara , ma spovedesc a 2a oara si am laut indreptar pentru spovedanie dar de acolo din 300 de lucruri care sunt cam foarte multe am facut de acolo si prima oara cand m-am spovedit la inceput de postul mare am zis cat de multe am putut si duhovnicul a zis ca nu e timp sa m-ai zic toate sa le zic numa pe alea care ma dor pe mine (incepusem sa le citesc din indreptar cele incercuite) si maine ma spovedesc din nou cum sa fac cum e mai bine sa zic ca dupa indreptar sunt multe care l-eam facut ?
Nu e bine sa incercuiesti direct pe indreptar, ci e bine sa scrii tu insuti pe o foaie cu durere fiecare pacat savarsit. Citeste mai multe indreptare de spovedanie. Astfel, eviti ispitele preotului.

Apoi nu e rau sa te rogi lui Dumnezeu sa-ti descopere daca te afli la duhovnicul potrivit pentru tine. Citind viata Sfantului Paisie de la Neamt, ne dam seama ca gasirea duhovnicului potrivit reprezinta un mare dar de la Dumnezeu, de aceea trebuie sa ne rugam si sa cautam un duhovnic care are timp sa ne asculte si in care sa avem incredere si pe care sa-l ascultam ca niste fii.

Pentru spovedanii generale, e bine sa alegi perioade in care preotul are timp mai mult, nu chiar ultimele zile ale postului. Intervalul dintre spovedanii sa nu depaseasca 40 de zile.
Reply With Quote