View Single Post
  #8  
Vechi 12.12.2009, 10:20:31
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mai era si aceea cu femeile in anumite zile. Cum de lipseste?

Am lasat spre discutie anumite lucruri care sunt de discutat. Cu restul sunt de acord si le practic in general.

Pe aia cum paharutul de vin am vazut undeva odata si n-am inteles-o. In rest n-am mai vazut-o nicaieri, niciodata.

De problema cu cei casatoriti nu mai comentez. Este impotriva Tainei Casatoriei si atat. Dar un monah nu poate sti anumite lucruri.

Cu separarea barbatilor si femeilor in biserica: nu prea mai exista si n-am inteles rostul.
1. Abia daca este loc in biserici la Sf. Liturghie (in tara vorbesc). Sa stai asezat nici nu mai vorbesc. Asa ca stai unde ai loc si gata.
Este vorba sa ne purtam si imbracam cuviincios si atat, nu conteaza unde stam in biserica, atata vreme cat suntem respectuosi.
2. Nu prea mai vad barbati in biserici. Sunt mai mult femei, cu sau fara copii.

Intrebare: dupa ce te-ai impartasit zice sa nu scuipi 3 zile etc. Si atunci nu te mai speli nici pe dinti? Ca acolo scuipi.
Acum 2000 ani nu se spala lumea pe dinti. Nu stiu cum se face azi la manastiri.
Cum ramane cu spalatul pe fata dupa ce preotul ne-a mirut pe frunte cu Sfantul Mir?
Ca miruirea e mai deasa ca impartasania.
Iertare.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote