Subiect: Pavecernita
View Single Post
  #4  
Vechi 26.02.2009, 19:15:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
....te "corectez" oleaca: ziua liturigica incepe intotdeauna cu vecernia, ca pregustare a bucuriei ce urmeaza in sarbatoare de maine, o pregustare a eshatonului, o anticipare a bucuriei eshatologice! (nu ma refer la sarbatoare ca praznic)! de aceea ea se continua cu "dupa-cinarea" care este PAvecernita Mica!!! pavecernita se savarseste numai dupa ce se ia cina, liturgic vorbind! Apoi pana la Savarsirea Sf.Liturhii, timpul se umple sau se "intretaie" cu RUgaciunea de Dimineata care este Untrenia! Dar in amintirea poruncii de a "priveghea" se face inainte MIEZONOPTICA! Iar legat de Utrenie se face Ceasul1! Dimineata (la rasaritul doarelui) se contiuna cu ceasul 3 si 6, si Obednita (daca Nu se face Sf.Liturghie in acea zi)! Apoi ziua liturgica se incheie PRIN ceasul 9! Ceasul 9 este Lauda Bisericeasca ce incheie ciclul liturgic al Sf.Slujbe!!!

PS: revin cu semnificatii!!!
Dar niciodat să nu -mi ceri iertare ! Mă bucură enorm orice întervenție a ta , ce este bine venită ori și cand. De aceea suntem pe un forum Ortodox, să "ne duelam" in credința cea adevărată. Astfel de discuții ne luminează și ne sunt cu adevărat de folos, dragă Geo. Totuși pe unde am căutat să citesc , Pavecernița este slujba prin care se incheie ciclul liturgic, repet, ciclul liturgic din ziua respectivă, ea oficiindu-se seara, după Vecernie. Te aștept fratele meu drag, cu lămuriri. Doamne ajută !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote