View Single Post
  #4  
Vechi 03.05.2007, 23:37:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nitro
Hmm , m-am gandit mult la asta . Multi oameni care se sinucid vor doar poace si liniste , un loc de eterna odihna , dar tocmai prin faptul ca se sinucid nu au parte de asa ceva .

Soo , m-am gandit , cum poti ajunde acolo ( rai) prin sinucidere....m-am gandit , tot gandit ...si iar gandit ( ca dak era prea simplu erau toti deja acolo :) ) ... si am dat peste un pasaj in biblie , deschisa in mod aleatoriu , pasajul cu da cezarului ce e al cezarului si lui dumnezeu ce e al lui ...si pe undeva pe acolo , zice ca daca esti angajat sa faci ceva , nu esti responsabil pt acel ceva , cum ar fi calaii , ei erau partial iertati pt crime deoarece erau angajati sa faca acel lucru , no faceau din placere , ci doar sa traiasca ...so daca ei erau partial iertati pentru crima...exista si o portita pt. sinucidere :)..weee...mi-a deschis orizontul ..

Si am gasit :) daca salvezi o viata sacrificand-o pe a ta , esti partial mantuit deoarece ai salvat o viata care merita . So , donarea de organe oamenilor care au nevoie si merita , te mantuieste partial . Poate era destinul tau sa salvezi acele vieti , care la randul lor vor influenta pozitiv multe altele , poate mult mai multe decat ai fi influentat tu !

Si astfel u te sinucizi , dar prin sinuciderea ta salvezi multe alte vieti , so esti mantuit partial :)
1. Sinuciderea este un pacat strigator la cer, de neiertat. Viata in sine este cel mai de pret lucru. A-ti opri singur viata este insasi negarea Divinitatii, a Celui unic creator de viata. 2.Mintuire partiala ? Ne jucam cu , cuvinte ! Nu exista jumatati de masura in asa ceva. Credinta si dragostea in Dumnezeu ori este cu desavirsire si cu toata fiinta noastra , ori nu exista si in astfel de caz intram in altfel de discutii. Este o blastfemie sa discutam cu jumatati de masura in dragostea pentru Dumnezeu si mai grav sa lucram cu subpozitii rusinoase si aberante facind apel la destin si la alte cele straine unui bun crestin si cu un respect redus fata de sine insusi. Daca Dumnezeu vrea sa salveze viata cuiva o va face cu siguranta prin Tainele Sale, neavind nevoie de o sinucidere. Sa terminam cu astfel de aberatii rusinoase si maladive.
Reply With Quote