View Single Post
  #10  
Vechi 05.08.2010, 14:06:52
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
pana cand o sa am altceva de citit continui sa citesc din Biblie. De ce tre' sa aman? pana cand sa aman? mi-e teama ca renuntand supar pe Dumnezeu. multumesc
Biblia este cuvantul lui Dumnezeu... deci trebuie citita cu frica si cu cutremur mare caci adevarul este unul singur si nu mai multe, iar adevarul se descopera doar in Sfanta Euharistie, in Duhul Sfant.
"un Domn O credinta un BOtez" Efeseni 4,5

"Și îndelunga-răbdare a Domnului nostru socotiți-o drept mântuire, precum v-a scris și iubitul nostru frate Pavel după înțelepciunea dată lui,
16. Cum vorbește despre acestea, în toate epistolele sale, în care sunt unele lucruri cu anevoie de înțeles, pe care cei neștiutori și neîntăriți le răstălmăcesc, ca și pe celelalte Scripturi, spre a lor pierzare.
17. Deci voi, iubiților, cunoscând acestea de mai înainte, păziți-vă, ca nu cumva, lăsându-vă târâți de rătăcirea celor fără de lege, să cădeți din întărirea voastră, " II Petru 3,15-17


Asadar bine face cel ce citeste Sfanta Scriptura insa, "Înțelegi, oare, ce citești? Iar el a zis: Cum aș putea să înțeleg, dacă nu mă va călăuzi cineva? Și a rugat pe Filip să se urce și să șadă cu el. " Fapte cap 8, 30-31.
Deci fara calauzirea lui Hristos in Sfanta Euharistie (impartasirea cu adevarat trupul si sangele Domnului si nu simbolic) fara calauzirea Duhului Sfant nu poate nimeni sa priceapa Sfanta Scriptura... de aceea multi s-au abatut si se abat de la adevar, dar Biserica lui Hristos marturiseste adevarul neschimbat de apropate 2000 de ani intru Duhul Sfant.
Reply With Quote