Subiect: Intrebare
View Single Post
  #10  
Vechi 10.08.2010, 10:40:36
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grgsc_mrs Vezi mesajul
Buna. Am o intrebare: Daca ma spovedesc la un preot pe care il cunosc, orice fel de pacate am facut, el nu se va uita cu alti ochi la mine?
De fapt, toti ne spovedim la preoti care ne cunosc atat timp cat nu o facem pentru intaia oara, sau, din diverse motive, nu cautam ca de fiecare data cand ne marturisim pacatele sa cautam alt duhovnic.

Nu numai ca este folositor ca preotul sa ne cunoasca, este chiar recomandat. Faptul ca preotul te cunoaste constituie in general un avantaj, in sensul ca-ti stie firea, unele neputinte. Cantareste altfel lucrurile, nu in sensul ca este mai ingaduitor, ci ca iti cunoaste progresul sau regresul duhovnicesc.

Sa mergem la duhovnic ca la un tata si ca la un medic. Dupa cum un tata, primeste cu bratele deschise pe "fiul risipitor", iar medicul nu se scarbeste de boala celui suferind, ci cauta sa-i aline suferinta, la fel si duhovnicul.

Este adevarat, dupa cum imi spunea o cunostinta care s-a spovedit la un preot care o cunostea din copilarie, si care i-a spus "Vai! Eu te credeam o persoana cuminte", ca sunt si preoti care nu-si judeca intotdeauna duhovniceste fiii. Ii mai judeca si lumeste. Dar fiecare are masura lui, nu ne priveste pe noi.

Noi sa nu mai cautam la ceea ce credem ca va spune preotul despre noi, ci la ce va spune Hristos, daca ne pocaim sincer si cu inima zdrobita, inaintea Lui.
Reply With Quote