View Single Post
  #9  
Vechi 16.04.2016, 12:43:19
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Să zicem că sunt patron și vreau să fac niște angajări. Nefiind vorba de o muncă foarte specializată, ci de una care se poate deprinde cu ușurință, mă interesează mai mult calitatea morală omului. Și atunci, îi rog pe cei în care am deja încredere să-mi prezinte pe cineva în care au ei încredere.
Nu e vorba de mită aici, nu e vorba de a favoriza pe cineva și a discrimina pe altcineva.
Dar dacă se organizează un concurs, atunci trebuie să câștige cel mai bun, nu cel cu mita sau cu pila. Cred că oricine este de acord cu asta.


Dacă eu sunt unul dintre concurenții pentru un post pe care îl doresc mult, dar nu-l pot obține decât dând mită, ar putea fi asta voia lui Dumnezeu? Sau să înțeleg că voia Lui cu mine ar fi ca viața mea să aibă un alt parcurs, ce n-ar trece prin acea angajare, pe care n-ar trebui nici să o doresc?
Sa inteleg ca tie ti se pare corect sa se dea posturile cu recomandare?
Nu ti se pare favorizare /discriminare?
De ce sa nu faci o evaluare corecta, sa dai sansa tuturor concurentilor. Daca gasesti printre ei un lucrator si mai bun?
Eu vorbeam de fapt de altfel de situatii: aici sunt obligati sa scoata postul la concurs, iar chestia cu recomandarea se intampla in acelasi timp.
Deci nu poate castiga cel mai bun, pentru ca ceilalti care aplica pica de fraieri in timp ce postul este dat deja altcuiva recomandat.

Trebuie ca totul sa fie pe fata, ca sa fie corect.

Daca eu doresc foarte mult sa capat un post, mai corect un loc de munca (pot fi oameni care deja lucreaza undeva si doarvor sa se mute, si pot fi someri care sunt disperati sa gaseasca de munca), nu ma duc cu mita, dar daca lucrurile se repeta mereu, atunci nu ma intreb totusi care este voia lui Dumnezeu cu mine? Unde trebuie sa ma duc?
Sau poate ca nu trebuie sa muncesc deloc, sau mi-am ales prost meseria, sau sa ma marit cu un om bogat, sau sa plec din tara?
De unde pot sa aflu ce am de facut ca sa izbandesc si eu.

Este o treaba foarte delicata.
Sigur ca nu e buna mita si nu este de la Dumnezeu. Dar sunt situatii...

Asa cum am mai spus, ar trebui gasit un sistem mai corect si mai transparent.
Si ala care are o firma si oameni angajati si are nevoie de proiecte/contracte in disperare ajunge si la alte metode.
Daca nu, da faliment, da oamenii afara si gata.
A nu-ti plati lucratorii este un pacat mare (este una din porunci chiar).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 16.04.2016 at 12:52:07.