View Single Post
  #9  
Vechi 11.09.2012, 21:05:21
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190 Vezi mesajul
Mama a murit pe 20 august,Dumnezeu sa o ierte!Ce pot face pentru iertarea pacatelor ei,in afara de pomenile traditionale?Inainte de a muri s-a spovedit si impartasit,dar in timpul vietii,desi a fost o persoana foarte,foarte buna,nu a fost religioasa...Astfel de suflete mai pot fi ajutate,sa se mantuiasca?
Dumnezeu să o ierte ! Îmi amintesc ce răscolit am fost când a murit mama mea. Deși au trecut 21 de ani de atunci, încă mai îmi este dor de ea...

În privința mamei dv, nu aveți motive să vă faceți prea multe griji. Nu e importantă viața toată cât e important ultimul ceas al ei. Dacă s-a spovedit așa cum trebuie și dacă s-a împărtășit, sunt motive întemeiate de speranță că a murit în stare de grație sfințitoare. Ceea ce ar fi util să faceți pentru sufletul ei este ceea ce e de presupus că ar vrea ea să facă, dacă între "acolo" și "aici" nu ar fi o punte pe care o trecem o singură dată și într-un singur sens. Să duceți la bun sfârșit ceea ce a început, dar nu a terminat. Dacă a scris o carte nepublicată (dar pe care ar fi vrut să o publice) încheiați-o și publicați-o. Dacă a lucrat la o rochie și a lăsat-o neterminată, vorbiți cu o croitoreasă să o termine și oferiți-o cuiva în dar. De a început un proces din poziție de dreptate, duceți-l la bun sfârșit. Și așa mai departe.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote