Subiect: cele 10 porunci
View Single Post
  #8  
Vechi 09.10.2010, 23:02:52
unamic unamic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Locație: ITALIA
Mesaje: 49
Implicit cele 10 porunci reprezinta singurul text din Scriptura scris de Dumnezeu cu mana sa

Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
Am discutat azi la scoala,respectiv la religie despre cele 10 porunci.D-lul profesor a zis ca unii oameni sunt de parere ca poruncile sunt cat se poate de potrivite si pt prezent,altii sunt de parere ca sunt invechite si nu prea am inteles mare lucru.
Cele 10 porunci Dumnezeu le-a scris pe piatra El insusi cu degetul sau. De ce le-a scris pe piatra? ca sa nu se stearga cumva, sa ramana pt totdeauna. Tine cont ca ele reprezinta singurul text din intreaga Scriptura scris de Dumnezeu cu mana sa. Poruncile au fost date noua ca sa traim ca persoane morale si nu imorale. Gandeste-te ca daca incalci ultimele 6 porunci chiar si legea te condamna, nu poti minti, nu poti fura...etc. Chiar Iisus Hristos a zis: "Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri." Gandeste-te.
Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
Adica in legatura cu prounca 1,inainte existau oameni care credeau si in alti zei dar in ziua de azi mai este la fel(sau aici pot intra si sectele,adica existenta sectelelor incalca prima porunca?)?
a nu avea alt Dumnezeu inseamna sa fii constient ca tot ce ai vine de la EL, Dumnezeul creator, si lui sa-i multumesti, sa nu crezi ca ai avut NOROC. Sa asculti de poruncile sale , nu sa apleci urechea la ce-ti spun altii ca vrea Dumnezeu de la tine ca in acest caz "altii" reprezinta zei pt tine. Daca de ex., vrei sa devii avocat dar nu te intereseaza ca vei minti pentru a-ti mentine serviciul, in acest caz "serviciul" este pt tine un alt dumnezeu pt ca l-ai pus mai presus de ceea ce doreste Dumnezeul adevarat de la tine. Daca tie iti spune constiinta ca nu e bine sa-i minti pe parinti dar tu ii minti pt ca vrei sa obtii cu orice pret ceva, in acest caz acel "ceva" pt care ai mintit i-a locul lui Dumnezeu in viata ta. Sper sa m-am fi exprimat clar si pe intelesul tau.

Referitor la secte, ca sa poti sa-ti dai seama daca incalca prima porunca sau nu, tre sa cunosti crezul lor. Cel mai bine e sa cunosti mai intai Crezul ortodox, sa-l meditezi, nu doar sa-l reciti. Asa vei intelege ce crezi tu insuti si vei fi capabila sa vezi diferenta dintre tine si cei din secta.
Reply With Quote