View Single Post
  #35  
Vechi 21.08.2015, 10:26:05
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Catalin30 Vezi mesajul
Vreau sa incep prin a va spune ca nu mi-se pare normal ca un copil sa fie botezat fara acordul lui. Cel mai normal si firesc este ca atunci cand copilul va creste mare si poate decide pentru el, va face sau nu acest ritual.
Cum un copil nu poate avea afinitati politice sau sa fie suporterul unei echipe, nu poate deasemenea nici sa isi aleaga religia.
Veti spune ca este normal ca parintii sa o aleaga deoarece parintii ii aleg ce educatie sa primeasca si altele dar nu are legatura deoarece a crede in " zane si alte porcarii" nu il ajuta in viata cum il ajuta educatia.
2. Botezul se face la copii mici mai mult ca o indoctrinare si apartenenta la un cult, daca botezul s-ar face cand copilul este mare, cu acordul lui, va garantez ca nici macar 20% din copii nu s-ar mai boteza. Iar in privinta pacatului primordial.... copilul meu consider ca se naste fara pacate, ce este aberatia asta? Hai sa fim seriosi pana la urma, si Iisus s-a botezat cand era major.
3. Sa zicem ca trec peste tot ce am scris mai sus, daaar, de ce trebuie dati bani la popi pentru botez? In bucuresti este de la 700 de lei in sus. Sa ti-se ierte pacatele trebuie sa platesti?

4. Biserica ar trebui sa se ocupe de altele decat sa construiasca alte catedrale de 500 mil de eur. Ar putea ajuta spitalele, invatamantul, saracii. In felul acesta daca ar exista aceasta divinitate numita d-zeu ar fi mult mai multumita deca sa se contruiasca o monstruozitate de biserica.

Sunt foarte revoltat deoarece copilul meu se va naste peste doua luni si nu vreau sa il botez dar in acelasi timp imi respect sotia si voi face acest lucru chiar daca nu vreau.

Asa ca, imi poate raspunde si mie cineva concret la ce am scris mai sus?

P.S. din atatea religii care sunt si care au disparut, de unde aveti voi garantia ca dumnezeul acesta este cel bun, cu un mare DACA exista intradevar.
Totul tine de tara in care te nasti.

P.S. 2
Poate o sa spuneti ca atunci cand copilul va creste mare isi poate alege religia pe care si-o doreste. Nu este vorba despre asta, este vorba despre a face o alegere pentru el care nu ii va folosi la absolut nimic, este vorba despre drepturile lui.
Fiecare isi ia ce vrea din religie dar daca ati fi toti evlaviosi, atunci toti ati fi calugari sau nu ati face sex inainte de casatorie, sau a-ti infia in copil il loc sa aveti un animal de companie. Unde mai este religia in ce am scris mai sus?
Astept raspunsurile voastre cu cea mai mare curiozitate !

Multumesc !

1. cum ai si preconizat, copilul isi va putea schimba religia cand si daca va dori, va putea sa devina ateu etc. Prin faptul ca il botezi, ce drepturi ii incalci, cand botezul nu ramane valabil decat pana acel copil devenit adult sau adolescent decide ca devine ateu sau isi schimba religia?
3. Ce ti-a raspuns si AlinB. Ca unele parohii au preturi exagerate, asta e alta problema. Dar gasesti si preturi decente, fii sigur de asta.

4.Ar putea. Dar ar putea si statul sa faca acelasi lucru in loc sa finantele cultele, in loc sa finanteze constructia e stadioane etc. De ce nu o face totusi?!

Citat:
În prealabil postat de Catalin30 Vezi mesajul
@AlinB

"Prietene" nu este nici o diferenta intre a crede in unicorni sau a crede in dumnezeu. Nu ai cum sa demonstrezi ca dumnezeul tau nu este de fapt un unicorn :))) .

Nu inteleg de ce esti asa indignat, mai documenteaza-te si scrie ceva concret.

Iar la capitolul nevasta, nu este problema ta, eu vorbeam strict de botez. Wtf...

Esti foarte sigur pe tine ca exista divinitate, mai documenteaza-te, nu s-a demonstrat in absolut nici un fel ca exista asa ceva. Mai mult de atat, ca acea divinitate este ortodoxa, nu musulmana, budista sau alte religii

Nu trebuia sa ma lamureasca sotia mea cu nimic, fiecare are dreptul sa creada in ce vrea iar cei cu care interactioneaza sa ii respecte sistemul de credinte.

Asa ca hai sa nu intram in familie si sa vorbim despre ma intereseaza

P.S. ce ecuatii de gradul 2. Spune-mi te rog ce este atat de evident in privinta religiei?

Vad ca motto-ul tau este " suprema intelepciune este in a distinge binele de rau"

Prietene, totul in viata este relativ, inclusiv binele si raul.
Ceea ce consideri tu ca este bine nu inseamna ca este bine pt tot restul lumii si ceea ce consideri ca este rau nu inseamna ca este neaparat rau " on a bigger scale, maybe it's good" . Dar sa nu o dam in filozofie.

Inainte de a-mi raspunde la postul asta, raspunde-mi la postul trecut, deoarece eu am cerut raspunsuri concrete. Tu ti-ai ales ce te-a intesat si ai raspuns in "doi peri "
Nu s-a demonstat nici ca divinitatea nu exista. La fel pana i pentru unicorni.Asa ca daca eu decid sa cred in unicorni si divinitate, sau altul decide sa creada sau nu, e strict alegerea lui personala si nu prea ai ce a comentezi. Nu pan nu emonstrezi ca ele nu exista. Divinitatea nu pare intotdeauna acelasi Dumnzeu; fiecare vede divinitatea in alt mod, chiar daca, poate, e aceeasi.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu prea exista a-tei.

Cei care se definesc ca atare sunt de fapt anti-tei, ideea de Dumnezeu ii strange in spate, ei si prietenii stiu de ce.
De multe ori e asa. Dar exista si atei, care chiar nu au nici o treaba daca copilul le e botezat, daca se casatoresc in biserica si altele asemenea, pentru c pe ei efectiv nu ii deranjeaza; nu ineamn altceva decat un ritual.

Citat:
În prealabil postat de Catalin30 Vezi mesajul
@AlinB

Poti sa imi spui de ce esti asa agresiv si nu poti purta a discutie civilizata, bazata pe idei, decat sa scrii ca "...ii strange pe la spate"

Am observat in ultimul timp ca foarte multi asa numiti crestini, cand ii intrebi ceva ce ii deranjeaza sunt foarte "agresivi"

Tu iei invataturile din vechiul testament?
Si tu esti gresiv uneori Catalin. Citeste-ti postarile.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote