View Single Post
  #4  
Vechi 21.03.2019, 00:32:30
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.966
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ossn94 Vezi mesajul
Nu contest faptul că anumite comunități s-au întors din proprie convingere la ortodoxie mulțumită acțiunilor de misiune întreprinse de unii slujitori ai Domnului, însă în urma unor scandaluri prin care a trecut Biserica Ortodoxă în ultimii ani, și a faptului că unii clerici au dosare ca și colaboratori ai securității sincer vă spun că mi-am cam pierdut încrederea în modul în care acționează aceștia.
Chiar dacă statul s-ar implica la un moment dat în ortodoxie asta nu înseamnă că nu va merge înainte cultul și pe vremea împăraților bizantini se mai strecurau în episcopie, oameni cu ocrotire de la puternicii zilei, ei au dispărut pe rând, Biserica a rămas.

Citat:
În prealabil postat de ossn94 Vezi mesajul
Ideea e că eu cred că preotul care m-a botezat a aderat la ortodoxie doar prin semnătură și atât... ceea ce mă face să mă îndoiesc de validitatea preoției lui... În acest caz chiar dacă eu am fost botezat corect prin trei afundări în Biserica Ortodoxă, oare botezul meu este valabil dacă a fost făcut de un fost cleric greco catolic trecut la ortodoxie doar prin semnătură? Dânsul e bătrân și pensionat... acum mi-e și rușine să îl deranjez cu astfel de teme...
Acuma ca să fiu ironic, dacă ar fi fost aderență pur formală - de semnătură, atunci el te-ar fi botezat prin stropire după ce a trecut la B.O.R., faptul că ai primit întreită afundare înseamnă că a luat în serios principiile botezului.

Problema e cu preoții ortodocși (necatoliciți niciodată) care ani la rândul au botezat prin stropire, unii și după 1990, pentru că le era mai comod și mergea mai rapid, decât să afunde și le convenea și părinților slabi la minte să nu-i afunde.

Trebuie să ne lămurim cu privire la echivalarea posturilor sarcerdotale, cum s-a procedat în vechime în toate cazurile de la a la z, din ce am citit și mari popi idolești au ajuns în funcții clericale ortodoxe, evident după ce au fost botezați.

Dacă nu confund și tatăl unei personalități bisericești precum Grigorie Teologul, în lucrarea Vulturul Rănit scrie că ar fi fost eretic la început.

Greco-catolicismul se apropie cel mai mult de ortodoxie dintre toate cultele creștine, o consacrare preoțească specială de către episcop cred că s-a făcut, cel puțin o slujbă să se fi făcut, că și atunci când se consacră slujirii un altar se fac slujbe, iar la preluarea lăcașelor de cult în inventar s-a făcut o slujbă de sfințire.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 21.03.2019 at 00:39:30.
Reply With Quote