View Single Post
  #6  
Vechi 21.04.2019, 19:36:23
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ossn94 Vezi mesajul
Ideea e că eu cred că preotul care m-a botezat a aderat la ortodoxie doar prin semnătură și atât... ceea ce mă face să mă îndoiesc de validitatea preoției lui... În acest caz chiar dacă eu am fost botezat corect prin trei afundări în Biserica Ortodoxă, oare botezul meu este valabil dacă a fost făcut de un fost cleric greco catolic trecut la ortodoxie doar prin semnătură? ...
Afirmativ.

Un sacrament este valabil (=valid) numai daca este facut de ministrul (=servitorul) potrivit. Ceea ce se transmite la Botez este preotia de obste. Altfel spus, orice laic, la nevoie, poate fi ministru potrivit pentru a savarsi Botezul. Prin urmare, botezarea dv ar fi fost valabila chiar daca cel prin intermediul caruia a fost savarsita nu ar fi preot de loc, ci laic.


Ceea ce trebuie sa faceti este ca, prin viata dv, sa va dovediti demn de ceea ce ati primit la Botez: pecetea Imparatiei. Eventual, daca luati legatura cu un episcop, sau cu un alt preot, intrebati-l cum anume puteti face acest lucru: credeti-ma, aici e toata dificultatea...
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote