Subiect: De ce Israel?
View Single Post
  #2  
Vechi 22.11.2008, 22:12:01
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Cu totii stim ca Mantuitorul nostru Iisus Hristos a trait in Israel ,Ierusalim si Si-a a petrecut acolo viata,dar de ce tocmai Israel a fost ales? Vedeti acum ce este in Israel si in zona aceea,atentate, razboaie,acolo nu este crestinismul.Oare de ce? Chiar in orasul sfant ,chiar oamenii aceia nu au invatat nimic si au o religie total gresita.Crestinismul nu prea este prezent acolo.Dar de ce Israel si nu Franta? Germania? Italia? Brazilia? E o intrebare poate fara raspuns ,banala dar intotdeauna mi-am pus intrebarea asta.Iudea este tot in Israel...poate stie cineva sa imi raspunda ,sunt sigur mult mai multi invatati ca mine care imi pot da un raspuns bun.Sa va ajute Dumnezeu.Multa sanatate.
Pentru ca acolo este centrul pamintului .In biserica invierii exista un punct ca un buton mai mare ce are in mijloc un punct mai mic negru,intersectat de linii cam in forma de cruce ,am scris asta si la impresii din pelerinaje.Fiind in centru,DOMNUL este la distanta egala de toti si mai aproape de cei necredinciosi ,adica evreii .Si apoi ei sint vesnic tulburati pt ca s- implinit blestemul LOR cind au zis stramosii lor la rastignirea Mintuitoruluim:"SINGELE LUI ASUPRA NOASTRA SI A URMASILOR NOSTRIaU PARTE DE CEEA CE AU CERUT ,DAR CA EI ,ORBITI FIIND DE ACEASTA LUME SI DE APARENTELE EI MARETII se lupta pt suprematie mondiala ,pe toate caile! Si vor reusi ..doar ca la sfirsit DOMNUL le va arata toata zadarnicia gindirii lor si pacatosenia in care s-au scaldat de 2000ani.Ei isi cumpara ,ca si arabii morminte ,loc de inmormintare in VALEA LUI IOSAFAT ,PT CA STIU CA DUMNEZEU VA JUDECA LUMEA IN ACEASTA VALE;dar nu se gindesc decit sa fie primii la judecata ,sa nu stea la coada ,cum s-ar zice si nu se gindesc cum vor iesi din acesta judecata,bine sau nu ,nici nu se gindesc ca judecata o va face FIUL LUI DUMNEZEU pe care ei il contesta acuma.Vor vedea atunci ,dar va fi prea tirziu ,pt mintuirea lor ,dupa ce vor face multe rele in lume din cauza dorintei lor de putere ,adica din cauz dorintei lor de a fi DUMNEZEU in aceasta lume ,adica in aceasta lume paminteasca ei vor sa ia locul liu DUMNEZEU ,precum a fcut si bietul lucifer,carui ii slujesc.Ei nu au trecut de ispita pe care a avut-o mintuitorul cind dupa 40 zile de post a fost dus in pustiul CarANTANIEI PE VIRF SI DRACUL I-A ARATAT MARETIILE LUMII PE CARE I LE-A PROMIS CA I LE DA DC SE INCHINA LUI!Evreii nu rezista acestei ispite caci nu il au pe Dumnezeul cel adevrat cu ei ,adica nu cred in Dumnezeul treimic .in care noi credem si pe care il chemm in ajutor de cite ori e nevoie.Crestinii ,vom avea multe de patimit din partea lor in aceste vremuri din uema ,ei sarmanii fiind doar la nivelul acestei ispite peste care nu pot trece.Asa vad eu lucrurile!
Reply With Quote