View Single Post
  #851  
Vechi 14.12.2015, 14:03:26
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Eu cred ca scopul frate nu e sa ne departam de Hristos, dimpotriva sa ne apropiem.Sa tinem tot mai aproape tot mai strans.Era cineva aici care spunea ca pacatuise si acum este drept.Am o mare retinere de fiecarre data sa dau sfaturi pe Forum, cu atat mai mult cand cele date nu sunt rele.
Dar apropiindu-ne de Hristos realizam ce inseamna sa fim drepti si incepem sa ne smerim in adevaratul sens al cuvantului, ca avem un termen de comparatie vadit.
Iti spun ca la un frate drag, inainte de a citi din invataturile alea asiatice, prima data citeste te rog Proloagele,termina de citit si Biblia, si ar fi util zic eu Actele martirice, si eu cred ca altfel ti-ai face impresie ce inseamna un om drept.
Adu-ti aminte ce am spus mai sus timpul este scurt!!!
Domnul sa fie cu tine draga frate!
P.S.Taina Spovedaniei si implicit duhovnicul te va ajuta ca sa nu te duci catre alta destinatie.
Jonny, am citit Biblia, mai cu seama Noul Testament. De asemenea si invataturi din vietile sfintilor: Patericul Egiptean, Zbornicul, Filocaliile, Mica filocalie a rugaciunii inimii, Pelerinul roman...

Ca o proprie concluzie, invataturile lor si-au gasit o expresie profunda doar din perspectiva budismului mahayana, in care credinciosul isi asuma o responsabilitate personala pentru a-si aduce contributia direct, sinergic cu Dumnezeu, la binele tuturor fapturilor - indiferent de planul lor existential (de la raiuri pana la iaduri), regn, rasa sau civilizatie. Rugaciunea nu este selectiva, nu trebuie platita, nu se uita iscoditor ci straluceste ca un soare peste toate fiintele.

Daca exprimam aceasta dpdv crestin - Iisus Dumnezeu se naste in sufletul omului si acesta devine oglinda Sa.

Daca exprimam dpdv budist - omul isi asuma conditia unui Bodhisattva care devine din ce in ce mai mult expresia lui Adi Buddha (Dumnezeu primordial, atemporal).

Omul si Dumnezeu sunt angajati impreuna la aceasta lucrare grandioasa, o conlucrare pentru eradicarea tuturor suferintelor pentru toate fapturile, fara deosebire.
----

Terminologiile diferite de obicei reprezinta o mare piedica si prilejuri de poticnire cu precadere in cazul fenomenului religios.

Pentru ca omul are tendinta sa lege adevarul de forma de expresie si nu de inteles.
-------

Domnul sa fie si cu tine si sa te calauzeasca!
__________________

Reply With Quote