View Single Post
  #3  
Vechi 15.02.2013, 21:58:08
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

[COLOR=#000066]Eutanasia umană, la un pas de aprobare în Franța[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Consiliul Național al Ordinului Medicilor din Franța va examina, pentru prima dată, propunerea de a permite printr-un colegiu medical, “sedarea terminală” pentru pacienții muribunzi, care au înaintat “cereri persistente, lucide și repetate” în acest scop, relatează AFP, citată de Mediafax. [/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Afirmând că este vorba de “o datorie de umanitate”, [/COLOR]Ordinul dorește ca aceste cazuri de “moarte asistată” medicalizată să fie rezervate “situațiilor excepționale”, cum ar fi “agoniile îndelungate” sau durerile “incontrolabile”, pentru care legile actuale nu oferă răspunsuri.
“La cererile persistente, lucide și repetate ale unei persoane care suferă de o boală incurabilă, nu poate fi operată și i se aplică tratament paliativ, ar trebui să fie luată o decizie medicală legitimă în cazul situațiilor clinice excepționale, cu condiția ca acestea să fie identificate ca atare, nu doar de un singur medic, ci și de o echipă”, potrivit unui comunicat al Ordinului.
În descrierea morții asistate, Ordinul invocă o “datorie de umanitate”, fără a utiliza în mod direct termenul de eutanasiere.
Legea Leonetti din 2005, încă puțin cunoscută, “răspunde mai multor situații privind sfârșitul vieții”, informează documentul intitulat “Sfârșitul vieții, «moarte asistată» “, emis de către Ordin.
Această lege “autorizează folosirea unor tratamente în doze eficiente pentru ameliorarea durerilor pacientului, cu acordul său, în timp ce aceste doze ar fi putea să îi scurteze restul vieții“, amintește Ordinul.“Totuși, legea poate să nu ofere nici o soluție pentru unele cazuri de agonie îndelungată sau pentru dureri psihice și/sau fizice care, în pofida tratamentelor, rămân incontrolabile”, notează documentul.
Deși aceste cazuri sunt “rare, (ele) nu ar trebui să rămână fără răspuns” adaugă Ordinul, recunoscând existența unor “situații excepționale care nu sunt luate în considerare” de legea actuală.”Din respect față de demnitatea umană și pentru a îndeplini o datorie de umanitate, ar putea fi permisă o sedare adaptată, profundă și terminală, permisă de un colegiu prestabilit”, declară Ordinul.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote