Subiect: As dori un sfat
View Single Post
  #69  
Vechi 30.12.2016, 19:32:45
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mai intai as vrea sa va intreb din nou, ca am mai facut-o si cu alte ocazii:

Voi, daca spuneti ca aveti asa duhovnici buni si acces oricand si oricat la ei, le-ati spus duhovnicilor vostri ce scrieti pe aici pe forum?
Le-ati spus vreodata ce parere aveti voi despre dansii, cum ca stiu si pot totul?
Pe do parte vad ca exista atatia oameni care nici nu au sau nu-si gasesc duhovnicul potrivit si pe de alta se spune ca vai ei stiu si pot totul.
Eu cred ca nu este nici adevarat asta si si nici ei nu vor asta, sa fie folositi la toate celea. Poate chiar nu se pricep si nu vor sa se bage la toate.
Cu ce drept le dati voi puteri, sarcini si atributii in profesia lor?

Pe urma ma deranjeaza ca bajocoriti profesii. Cine va da acest drept?
Ca psihologul este asa si pe dincolo si face rau.
Asa putem sa luam toate profesiile la mana si sa vedem cum sunt si sa le inlocuim cu altele. Ce mai conteaza?
Preotul poate sa faca si pantofi si haine si sa opereze oameni si si mai stiu. Ce nu e in stare?
Medicul nu e bun, psihologul nu e buna, inginerul nu e bun, farmacistul nu e bun, profesorul nu e bun.
Hai sa-i desfiintam pe toti si sa faca preotul totul. Nu e mai simplu?

Oare nu are fiecare profesie o curicula, o lista cu atributii si responsabilitati?
Eu nu sunt de acord ca o profesie o poate inlocui pe alta. Si nu cred ca preotul ar spune cuiva sa nu se duca la medic, sau la psiholog, daca are nevoie. Dimpotriva daca il vede ca re probleme, ar trebui sa-l sfatuiasca sa se duca sa se trateze. Fara insa a neglija credinta.

Din pacate exista putin duhovnici in general si priceputi sunt si mai putini. Sunt atatea sute sau mii de oameni la un preot. Cum sa se poata ocupa un preot de fiecare enorias in parte si sa-i aloce atat timp cat ii trebuie pentru a-i vindeca boli psihice si trupesti si alte probleme?

Faceti si voi socoteala.

Mi-as dori foarte mult sa-mi dea cineva undeva o sursa unde sa gasesc scris ce atributii are un duhovnic si ce poate el sa faca.
Unde sa scrie ca ei trebuie sa vindece boli. Nici patimi nu pot vindeca, cel mult te pot sfatui si sprijini.

Eu nu am vazut om vindecat de un duhovnic - nici de cancer, nici de probleme psihice, nici de infectie la dinti si nici de apendicita. Nu poate sa te vindece. Nu a invatat asa ceva.
Poate sa dea un spijin sufletesc, sa se roage cu tine, sa te ajute sa te intaresti ca sa rezisti.

Va rog din suflet nu mai veniti aici cu asa idei. Intrebati-va preotii ce stiu si pot si ce scrie la profesia lor ca pot si au voie sa faca.

Ar fi minunat sa te duci si sa te vindece preotul, fara medicamente, injectii, operatii, fara investigatii neplacute si invazive.

Si mai spun ca si preotii se duc la medici si pentru ei si pentru familie.
Nimeni nu-l exclude insa pe Dumnezeu din ecuatie.

Pe urma eu nu inteleg cum cineva carui ii place mult stomatologia, se duce si studiaza medicina veterinara.
Doar sunt profesii cunoscute si la dentist se duce fiecare om.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 30.12.2016 at 19:41:30.
Reply With Quote