View Single Post
  #89  
Vechi 24.07.2017, 17:50:29
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Addy11 Vezi mesajul
OK. Exista reguli generale de igiena, pe care copiii le invata (sau ar trebui, anyway) cam de cand incep sa umble.

Daca vii si spui ca regulile de igiena, recunoscute mai de toata lumea, nu se aplica in biserica, faci o afirmatie iesita din comun, bazata pe o exceptie. Mai mult decat atat, o exceptie bazata strict pe credinta.

Am vazut parinti care nu isi lasa copiii sa bea apa din aceeasi sticla ca fratii lui, dar nu au o problema sa ii duca la pupat icoane dupa babele care nu s-au mai spalat pe dinti de cand erau fecioare. Iti trebuie vreo inteligenta iesita din comun sa iti dai seama ca nu e igienic?

E grav grav ca in 2017 sunt inca oameni care cred ca in biserica nu sunt germeni si nu se iau boli. Te rog sa imi mentionezi studiul stiintific care dovedeste faptul ca in biserica transmiterea bolilor e o imposibilitate.

E ciudat cum oameni ca tine se incred in ce zice stiinta in viata de zi cu zi, si cand e vorba de religie apasati butonul si deveniti irationali, dispusi sa credeti orice va zice un tip cu sutana, care nu are alta pregatire decat teologia. Daca o are si pe aia...

Microfob? Pe bune? Fobia de microbi se numeste Mysofobie. Dar, na’ ce sa-i faci...

Probabil ca de „microfobie” sufera toti medici care se dezinfecteaza 15 min inainte de orice interventie chirurgicala, toti stomatologii care te ating,... si toti politistii care iti dau un mustiuc sigilat cand te pun sa suflii in etilotest in fata bisericii. Ce-i drept esti in fata, nu inauntru :)
https://www.youtube.com/watch?v=4-FLxpOddp0

Vezi ce spune la minutul 11,50; dupa aceea, numai daca ai vreo emotie(!), poate urmaresti mai mult.

Daca te intereseaza mai multe, poate cauti si afli de ce lingurita impartasirii e din argint.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote