View Single Post
Vechi 13.09.2017, 06:57:35
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member

Data înregistrării: 02.04.2012
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
...
Cum pot ierta asa ceva?
Cum pot merge mai departe?
Este pacat sa divortezi,dar avand in vedere ce s-a intamplat si cum s-au comportat acesti oameni cum sa nu divortez?
Daca asta e crucea ce ti-a fost data, atunci nu numai ca poti sa ierti, ci, dupa cate lasi sa se inteleaga din faptul ca de ani de zile mergi la biserica, plus sacrificiile mamei tale, tu esti dator sa ierti. In primul rand tu. Oare pentru cine crezi ca zice Evanghelia?

44. Iar Eu zic vouă: Iubiți pe vrăjmașii voștri, binecuvântați pe cei ce vă blestemă, faceți bine celor ce vă urăsc și rugați-vă pentru cei ce vă vatămă și vă prigonesc,(Mt5,44)

Evident ca pentru tine.
Sunt putin contrariat ca te exprimi cam transant si radical in privinta mamei copilului tau, tu, fiul cuvioasei mamei tale(cu tot respectul).
Sa simti omeneste e pacat fata de a simti duhovniceste.

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Si va vine sa credeti ca sunt oameni care se duc la biserica?Eu am cunoscut-o in biserica.Stiti ce profesie are sotia mea? E profesoara de religie. Pe parintii ei ii vedeam de ani de zile la biserica unde ma duceam.De acolo am aflat ca inselau alti oameni(se imprumutau si nu mai dadeau bani inapoi).Numai ca am aflat foarte tarziu,abia acum cateva saptamani.
Aici este punctul sensibil de care trebuie sa profiti si sa-l interpui pe episcop (dupa ce te "spovedesti" la el cu toate cate ne-ai spus noua si despre parintii ei, plus toti martorii de care esti in stare din biserica) fiindca numai cu sustinerea episcopului ea poate ocupa post de a preda religie la scoala.
Cosider ca, din cate ne-ai spus aici, episcopul ar trebui sa te sustina si sa-ti dea dreptate spre reunirea familiei chiar de fata cu parintii ei. E foarte posibil, de asemenea, ca de dragul parintilor, episcopul sa-i fi dat fiicei lor postul de profesor de religie. Ar fi o bincuvantare din partea episcopului ca sa-i spuna sotiei(si parintilor ei) ca postul e pentru o "casatorita", nu pentru o divortata.
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 13.09.2017 at 07:24:26.
Reply With Quote