Subiect: Cateva cuvinte..
View Single Post
  #19  
Vechi 05.07.2020, 11:14:30
PocsanCatalin PocsanCatalin is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2017
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Unde?
Toti oamenii fiind aproapele, oare nu pe Iisus Dumnezeu ar trebui sa-L vedem in aproapele(In toti oamenii)?

Daca pe mine ma vad in toti oamenii, mai mult ca sigur ca EGO-ul meu s-a uitat in... oglinda si l-a vazut pe Narcis(subiectul narcisismului) pacalindu-ma ca L-a vazut pe Hristos.

Aici este un cerc perfect de contradictii(felicitari!), nu doar in fiecare enunt,ci si in succesiunea de enunturi: daca spunem ca Domnul nu este in toti(4), inseamna ca in cel despre care spunem ca nu e Domnul(in aproapele), nu-L putem vedea pe Dumnezeu(2) si, deci, daca nu-L vedem, nici nu-L cunoastem(1),iar daca nu-L cunoastem,atunci n-avem cum sa traim in Domnul(3).

Altfel spus: (4) contrazice pe (2), care contrazice pe (1),iar acesta contrazice pe (3)=> ca (4) contrazice pe (3) de unde s-aplecat. Cerc perfect, de oriunde pleci.
Poti oare sa-L vezi pe Hristos in aproapele tau daca nu esti in stare sa te vezi pe tine insuti in aproapele tau?

Ce este Ego-ul, nu este "Eul" cu care noi toti ne identificam? Ego vine din limba latina si inseamna chiar "Eu" ( de exemplu, daca ai vrea sa-i spui unei persoane "Eu te iubesc", in latina, ii vei spune "Ego amo te" ). Ce este "Eul", nu este o constructie a mintii, reprezentand suma tuturor gandurilor si trairilor noastre? Noi, oamenii, ne traim vietile ca si cum noi "suntem ceea ce credem ca suntem". Un om lumesc, impulsiv, nu se va intreba niciodata de ce este impulsiv, cel mult va incerca sa-si domoleasca impulsivitatea, pai de unde vine aceasta impulsivitate, nu vine din minte? Ce inseamna asta? Inseamna ca nu este o trasatura absoluta, ci face parte din constructia imaginara a mintii pe care noi o numim "Eu".

Pai daca noi toti suntem imagini ale Lui Dumnezeu, Dumnezeu este in toti, dar nu toti oamenii sunt in Dumnezeu... pai ce inseamna asta? Nu toti oamenii sunt o manifestare a atributelor Lui Dumnezeu... si Satan este in Dumnezeu, este sustinut in existenta de Dumnezeu, dar Dumnezeu nu este in Satan, atributele Lui Dumnezeu nu se gasesc in Satan. Dumnezeu, aduce Soarele Sau si peste cei buni si peste cei rai.

O discutie interesanta!

Last edited by PocsanCatalin; 05.07.2020 at 11:18:05.
Reply With Quote