View Single Post
  #102  
Vechi 14.06.2009, 18:06:18
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
De ce zici ca Pr. Arsenie Boca sa nu spuna? Am impresia ca nu prea stii despre cine e vorba...
Soare vorbeste de mai multe lucruri... si tine mai mult la parerea lui, decat a sotiei.
Daca sotia lui poate sa se abtina si poate purta copilul lor atatea luni pana la nastere, si poate sa suporte durerile nasterii, atunci si el poate sa se straduiasca si sa respecte dorinta ei.
Pr. Arsenie Boca spune, ca daca parintii nu au relatii in timul sarcinii, copiii care se nasc sunt foarte virtuosi. Oare nu se merita sacrificiul, mai ales in vremurile noastre pline de ispite de tot felul?
Chiar o felicit pe sotia lui Soare ca gandeste astfel! Dar poate ca nici nu se gandeste la aceste lucruri, ci pur si simplu nu ii trebuie... sau ii face rau, caci actul da contractii.
Stiu bine despre cine e vorba si am tot respectul pt el, dar in chestia asta cred ca se inseala (mai ales cand extinde perioada de abstinenta la aproape 3 ani - la fiecare copil...). Cred ca nu are competenta necesara ca sa isi dea cu parerea despre acest subiect - nici medicala, nici de viata. Competenta duhovniceasca are in multe, insa nu se aplica aici dupa parerea mea.

Deci, este o teorie a lui si numai a lui. A, da, si aunor ecologisti de care am o carte depsre sarcina... Nici macar nu exista canoane despre asta (aici, hai sa zic ca s-ar putea sa ma insel.. dar eu nu stiu sa existe, daca stie cineva sa ma corecteze)

In ceea ce priveste problema pe care o discutam, degeaba vorim noi aici fara sa stim cum stau lucrurile exact intre ei, eu pate am inteles gresit ca ea se ia dupa reguli si se ia dupa ce simte.. Nu e cazul sa ne dam deci cu parerea mai mult decat in principiu. Eu am zis niste lucruri de principiu, cel putin am incercat...
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote