View Single Post
  #141  
Vechi 25.10.2011, 14:27:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Chiar eu am dat citate din ce spun oamenii de stiinta. Nu cred ca exista o conspiratie a ziaristilor, doar cei ce au putina pregatire sau care iau de bun tot ce citesc prima data pot fi ametiti de o stire neadevarata.
De data asta nu sunt contestatari ai teoriei, ci sunt date clare care dizolva aceasta teorie. De aceea oamenii de stiinta spun ca s-ar putea sa nu fie exacte datele, pentru ca toti sunt de acord ca daca sunt exacte datele teoria relativitatii cade sau trebuie transformata total. Eu am dat aceste date, daca ai tu altele le poti da, in care cineva sa sustina ca desi viteza luminii e depasita de alte particule ramane valabila teoria relativitatii.
Din cate stiu eu, dupa cum stau lucrurile, precizia masuratorilor n-a fost confirmata, experimentul n-a fost replicat, deci exista indoieli serioase in privinta asta.

Sa nu ne aruncam cu capul inainte, asa cum fac jurnalistii, ei cel putin nu risca penibilul - l-au depasit de mult.

Poate nu stiai, dar inca de acum 10 ani, chinezii au facut experimente prin care au sustinut ca au observat viteze ale neutrino mai mari decat ale luminii.
Si dupa 10 ani dupa cum vezi, chestiunea a ramas in aer.

Atat timp cat altii nu vor replica experimentul si obtine date aseamantoare iar precizia masuratorilor nu va fi incontestabila, nu exista, practic, nimic cert in privinta asta.

Citat:
Era vorba despre o carte impotriva evoutionismului bazata pe genetica. Ortodoxia a avut Facerea inainte de formarea neoprotestantilor, si acum e aceeasi invatatura.
Protestantii au niste extreme ciudate care din pacate au fost imprumutate si de ortodocsi.
Un exemplu - geocentrismul.

Pe urma este obiceiul de a emite teorii/explicatii pentru aspecte care este destul de clar ca nu vor fi validate niciodata stiintific.

Citat:
Tot oamenii de stiinta au descoperit ca universul se dilata accelerat si ca teoria Big-Bang-ului e pe duca, noi folosim aceste date, adica cele ce tin de stiinta se arata cu date stiintifice.
Asa si?
Cu ce iti deranjeaza credinta ta, teoria Big-Bang -ului?
Si e doar o teorie, nici o teorie nu poate fi 100% corecta in toate detaliile, mai ales cand vorbim de domenii atat de complexe.
Reply With Quote