View Single Post
  #9  
Vechi 17.02.2016, 20:09:56
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladalexandruuhisem Vezi mesajul
Unii preoti zic ca nu ai voie sa mananci dupa ora 12 noaptea cand te impartasesti. Altii zic ca e suficient sa nu mananci 8 ore . Care are dreptate ? Crestinii din primele veacuri se impartaseau si seara . Dar dupa acea "reforma" ,cred ca parca era a Sf. Pavel, cu luarea impartasaniei pe nemancate , Liturghia se mai tinea seara , pe ascuns ?
Si daca chiar esti o persoana evlavioasa , daca din gresala uiti si bei putina apa in acea noapte , te mai poti impartasi ? Chiar te desparte o gura de apa de Trupul si Sangele lui Hristos , luata neintentionat (intentionat sigur ca e pacat ) ?
Si azi sunt credinciosi care se impartasesc la slujba de seara (mai ales in post). Aceia ajuneaza toata ziua, pana se impartasesc.
Cum vedem si in Sfanta Scriptura, in primii ani credinciosii luau Sfanta Impartasanie fara o pregatire, chiar si dupa masa. Dar Sfantul Apostol spune ca multi s-au imbolnavit si unii au si murit din cauza ca luau Sfanta Impartasanie oricum. De aceea, spune si Parintele Calciu, s-a adoptat o perioada de cateva zile de post si rugaciune inainte de Impartasire (daca nu se facea in timpul postului), inclusiv ajunarea de cateva ore inaintea impartasirii. Din cate stiu eu ajunarea include si apa.
Reply With Quote