View Single Post
  #3  
Vechi 17.11.2020, 01:37:31
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Să luăm cazul bătrânilor care suferă un atac cerebral și rămân paralizați (parțial sau total).
Dacă oamenii ăștia nu au pe nimeni,nu au rude,nu au pensie de dus la un azil cine îi ajută?
De fapt cine îi găsește în starea în care sunt? Sau poate au rude dar i-au părăsit,sunt plecați departe,au viața lor.
Deja știu răspunsul, noi suntem de vină, am uitat să fim oameni, tu ești uman pentru că te întrebi la nesfârșit restul sunt ignoranți față de suferința lumii și păcătoși, tu poți pluti ușor pe norișorii de vată moralizatori că-ți pasă.

Atac cerebral pot suferi și oameni relativ tineri la 35-40 de ani, nu văd de ce am spune doar de bătrâni, e o combinație între gene, loc de muncă, mediu de trai, alimentație și sedentarism.

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Trecând peste trauma psihica pe care o trăiesc oamenii ăștia (la o paralizie totală conștientă poți trăi cumplite stări de disperare și atacuri de panică). Plus frica paroxista în fața morții inevitabile.
Deci nu mai discutam de suferința și starea lor psihica.
Nu cred că-și mai reamintesc prea multe din timpul atacului, după atac învață să conviețuiască cu neputința, toți suntem neputincioși în felul nostru și nu putem face decâ puțin din ce ne-am dori.

E rău pentru invalizi că nu sunt accesibilizate toate instituțiile, dar la orașe cel puțin Bisericile mari și-au construit rampe.

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Discutam de cum pot fi depistați pentru a fi ajutați cât de cât.
Dacă au amețit și au căzut prin casă cine poate ști? O căzătură cu lovitura la cap.Pot sta inconștienți mult timp în starea asta,iar când sunt găsiți de cineva e mult prea târziu.

Cine îi poate găsi? La bloc vecinii ?
Dacă nu iese omul zile in șir din casă?!
Oamenii aceștia nu s-au dat în întreținere la cineva, un contract de tipul casa la schimb cu îngrijirea pe toată viața, întreb ?
Vecinii s-ar putea să fie la lucru la 2 locuri de muncă, ce vină au și ei.

Dacă vrei să o iei moralizator, românii au grijă de bolnavii și bătrânii altora prin străinătate, deci arată compasiune în alte țări, unele femei rămân marcate psihic pt că sunt abuzate emoțional de către bătrâni cu declin cognitiv, care poate nici nu au avut preocupări religioase în timpul vieții lor.

Nu cred că e ușor să stai cu mâinile prin urină și fecale, să riști să te și infectezi, să suporți țipete și scene de nebunie ...
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 17.11.2020 at 08:40:30.
Reply With Quote