View Single Post
  #3  
Vechi 09.02.2021, 16:18:25
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Da, am o recomandare: eu aș scoate din pagina asta textul "regrete eterne".
Nu aș scrie așa ceva.

Noi credem ca in eternitate ne vom reintalni cu cei dragi ai nostri care au plecat la Domnul. Regretele eterne ar avea sens doar daca la Judecata, ori eu ori cel decedat vom ajunge in iezerul de foc. Altfel, il regretam pe cel drag dar nu etern ci doar temporar. Până ne vom reintalni. "Regrete eterne" transmite ideea ca nu ma voi mai intalni niciodata cu cel care a plecat in vesnicie.

Nu merge sa scrii nici "regrete temporare".
Asadar, dupa mine, trextul asta trebuie scos complet din uz.
El poate fi folosit doar de atei.
”Regrete eterne”... pentru despartirea temporara. La reintalnire si la bucuria regasirii Raiului ele dispar in mod firesc.

Poti sa regreti mereu o perioada trista cand ai fost despartit de Dumnezeu sau de cel drag iar dacă lucrurile se strica si ajungi in iad atunci regretele devin eterne.

Prin asta cel ramas pe pamant marturiseste starea lui de pacatosenie-eterna si de dor dupa imparatia Raiului care ii rapeste pe cei buni plecati dintre noi.

N-as schimba ceva ci as citi mai corect inima si sufletul celui aflat in durere.

Sigur ca unii idolizandu-si apropiatii si suferinta lor vor sa spuna vorbe cat mai mari aratandu-si iubirea si de aceea apar cuvinte ca regrete eterne, adica atat de mari si de lungi cat o eternitate, si au dreptate sarmanii orfani, caci pare o eternitate timpul cat esti despartit de cei care ti-au facut binele. (lacrimi)
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 09.02.2021 at 16:22:04.
Reply With Quote