View Single Post
  #475  
Vechi 11.06.2009, 20:08:10
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CosminPopescu Vezi mesajul
Beljia nu-i o țară civilizată, sau poate că este, depinde cum privim, dar din punct de vedere asupra prețuirii femeilor, a protejării familiei, și ordinii sociale, atunci țările din fosta Sovietă și Spațiul Arabic sunt printre cele mai civilizate locuri din lume, dovadă clară că banii nu cumpăra civilizația
Ca Neossisaa, nu cred ca fostele tari sovietice sunt civilizate. Sunt in plina brambureala mai degraba. Cat despre cele islamiste, impun cu forta morala si religia, ceea ce contrazice dupa parerea mea libertatea lasata de Dumnezeu. Nu numai ca femeie, dar si ca crestin ai avea probleme acolo, de altfel.

Nu vreau insa sa intru mai adanc in discutia de ce inseamna o tara civilizata, ca nu asta e subiectul. Si dupa parerea mea o tara civilizata nu se defineste prin bogatie, da, Cosmin.

Noi aici vorbeam de ce se ofera unui om care din motive medicale trebuie sa isi extraga sperma. Motivul de care ziceam eu este in vederea inseminarii artificiale sau al conceptiei in vitro, pt ca barbatul va urma un tratament care il poate face infertil (chemioterapia de exemplu), sau pt ca cei doi nu pot concepe un copil in mod natural.

Daca esti intr-o tara (numiti-o cum vreti) unde nu ti se ofera sa faci asta cu o seringa, cum ar fi mai 'civilizat', aici suntem de acord, ce faci, ortodox fiind? refuzi, pe motiv ca nu ai voie sa te masturbezi?? Voi barbatii, ati refuza deci aceasta sansa dee a avea copii din acest motiv?

Cristi, repet, eu nu vorbesc aici de masturbare ca autoerotism, pentru placere. Vorbesc de un caz medical. Si va asigur ca este o operatie foarte neplacuta.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)