View Single Post
  #1  
Vechi 03.08.2012, 19:16:42
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit Ce se intampla in unele manastiri din Romania?

http://stirileprotv.ro/video/caz-rev...-rupt/60581310

Nu as fi dorit sa aduc in discutie un astfel de subiect,insa nu e prima data cand aud ca astfel de lucruri ca in reportajul de mai sus se petrec in anumite manastiri din Romania...
Si de curand am primit vestea despre o cunostinta de-a mea,care a ajuns sa aiba probleme psihice,dar si fizice,ce se agraveaza pe zi ce trece,familia incearca sa o scoata din manastire,insa pur si simplu nu se pot intelege cu stareta si parintele de acolo,care o tin pe a lor una si buna cum ca nu este nevoie de psihologi sau medici,ca sunt de la diavolul si ca au duhovnici.De cate ori mama disperata incearca sa deschida subiectul in fata lor aducand problema fiicei in discutie,i se inchide imediat gura cu ... " Sa ne rugam!"
Ba,mai mult,i s-a spus ca daca mai incearca sa faca presiuni,se poate astepta sa dispara si sa nu o mai gaseasca,ca..."au mai fost cazuri",dar si multe altele.Iar daca este sa ne amintim ca prin canoanele bisericii,din cate cunosc eu,in manastiri nu au voie sa fie primite persoane cu probleme psihice,lucrurile devin si mai stranii...
Ca sa nu mai vorbim de modul in care sunt exploatati si umiliti unii oameni care ajung in manastiri, in numele acestei ascultari.Inteleg ca viata monahala nu este parfum de roze,ca e vorba de multa nevointa,smerenie,rugaciune,insa in aceste cazuri se intrece orice limita...
Imi pare rau,am tot respectul pentru anumite manastiri,preoti,calugari,insa exemple ca cele de mai sus ar trebui scoase ca o plaga din sanul BOR,pentru ca distrug oameni prin aceste anomalii.Si intrebarea se pune...de ce nimeni nu se sesizeaza,de ce aceasta complicitate a tacerii,de ce brusc unii credinciosi sau membri ai bisericii sunt brusc parasiti de compasiunea crestineasca si simtul justitiar,pe care nu ezita sa il manifeste in alte circumstante,ba inca si foarte vehement,iar cand se ating aceste subiecte delicate incep cu "sa nu judecam",replici evazive etc.
Pai sa nu judecam,dar ar cam fi cazul ca cineva sa faca ceva,ca totusi traim in secolul XXI si avem pretentia ca ne deosebim de anumite secte pe care le catalogam drept eretice,fanatice etc.
Ma iertati daca am suparat pe cineva cu postarea mea,insa sincer sunt destul de nedumerita si revoltata privind la aceste lucruri care sunt permise tacit in sanul bisericii...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote