View Single Post
  #7  
Vechi 04.08.2012, 10:19:48
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Am încercat de pe leptop să scriu pe acest topic. Nu știu dacă din neatenția mea sau din alte cauze mi-a dispărut postarea ( și nu-i prima dată).
Dacă această situație te-a impresionat așa de mult de ce nu scrii maicii starețe sau la episcopia de care aparține mănăsirea o scrisoare (clasică) în care să ceri analizarea situației maicii bolnave?
În mănăstiri sunt niște reguli care trebuiesc respectate întocmai chiar dacă par uneori inumane sau absurde. Ascultarea este mai mare decât toate cerințele. Cred că noi nu putem înțelege și de aceia nu avem competența de a judeca pentru că "dreptatea noastră este înaintea lui Dumnezeu ca o cârpă lepădată"
Dorina draga,sa ii scriu eu maici starete ca sa obtin ce?Cand membrii familiei incearca sa se inteleaga si cu ea si cu preotul duhovnic si sunt ignorati?
Evident ca exista si varianta ca ei sa mearga la episcopie,daca nu vor ajunge la nici o intelegere cu cei din manastire,insa atata timp cat fata are ganduri de suicid si i se inoculeaza ideea ca daca pleaca de acolo va ajunge in iad...e foarte riscant,nimeni nu vrea sa riste ca o nenorocire sa se intample...Oamenii nu vor sa faca ceva fortat,doresc sa caute o punte de intelegere cu cei de acolo,dar in zadar.
Iar in privinta ascultarii...eu cred a este nevoie sa ne pastram dreapta socoteala,ca daca ajungem sa punem ascultarea asta mai presus de binele omului si chiar decat canoanele bisericii din care faci parte,deja nu ne mai deosebim cu nimic de anumite secte care au fost catalogate drept fanatice.
Adica,as dori sa intreb si eu,care este sensul spiritual si de nepatruns pentru mintea umana,de a lasa un om sa se chinuie in dureri atroce avand piciorul rupt,asa cum a patit maica din reportajul de mai sus,timp de o saptamana,interzicandu-i sa apeleze la medic,iar ulterior sa le pedepsesti si alungi din manastire pe cele doua maici care au avut indrazneala sa calce peste ascultare, si au dus biata femeie sa fie ingrijita si inclusiv pe ea,pentru ca nu a mai rezistat sa agonizeze?Doamne iarta-ma,dar daca noi nu ne pastram viu discernamantul,nu ne sesizam si BOR nu ia masuri in astfel de cazuri,atunci n-ar mai fi cazul sa ne miram de ce unele persoane din exterior ne catalogheaza in fel si chip.
Si bineinteles ca ma impresioneaza cazul despre care am povestit,este o prietena pe care o cunosc de ani de zile,insa singurii care pot si au dreptul sa faca ceva sunt apartinatorii,rudele de gradul I.Si sunt disperati,bat la toate usile,asa a ajuns mama sa ma sune si pe mine,sa imi povesteasca ce se petrece,insa in afara de cateva informatii pe care am reusit sa le aflu despre anumite proceduri,dar si alea fiind,dupa cum am spus,pe muchie de cutit,chiar nu stiu ce se poate face si mai mult decat atat...sunt consternata ca nu se face nimic de catre cei care au puterea de a lua masuri!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 04.08.2012 at 10:22:49.
Reply With Quote