Subiect: Reteta coliva
View Single Post
  #42  
Vechi 01.11.2012, 16:51:50
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de diana_ghiorghe Vezi mesajul
Ce parere aveti de coliva deasupra careia se deseneaza, cu ajutorul unui sablon, chipul sfantului?
Ca poate sa fie grozav de buna si bine placuta la vedere sau ca din contra, poate fi chiar un ultim afront adus sfintului respectiv , pe care ca fatada si gir il are pe el dar care dedesupt nu este tocmai deosebita deoarece contine si ingredientele accidentale ale babelor : nefiarta bine, fire de par, coji de nuca in care iti spargi dantura,bomboane care nu sunt pt. coliva deoarece sunt extrem de tari desi uneori pot fi poleite in ciocolata, nuca nemaruntita f. bine , sare (cu prezenta gustului de sare) sau lipsa zaharului in masura in care trebuie .
In esenta ei , in zilele de astazi, coliva este o delicatesa si nu o cantitate de "mortar" care trebuie impartita si consumata ca sa se odihneasca neaparat sufletul adormitului .

Eu sunt un colivar incorigibil si , in general, viata mea este destul de strinsa de viata liturgica a bisericii, dar pot marturisi ca in 15 ani de prezenta in viata liturgica a bisericii nu am mincat de 10 ori colive impecabile !
Crestinul ortodox (si acum desigur ca ma refer la femei si mai ales la babele care sunt omniprezente in biserica, mai ales de pomenirea de obste a mortilor) inca nu este convins, patruns de ideea ca la biserica nu trebuie sa duci mult , ci poti duce si f. putin dar mai ales de foarte buna calitate .
Ofrandele si prinoasele puse inaintea lui Dumnezeu trebuie sa fie impacabile si nu discutabile , dupa care , la observatiile primite sau chiar la refuzurile cu care esti tratat , sa incepi cu explicatii de genul: nu am mai gasit arpacas de ala bun, nu a indulcit zaharul cum a trebuit , nu am avut ochelarii la ochi cind am preparat-o , etc !

Daca nu te pricepi sa faci o colivioara f. buna de 5 lei , atunci cumpara un cozonac de 9 lei si imparte-l din tot sufletul si este mai bine primit decit coliva cu coji de nuca si fire de par sau nefiarta si pe care dupa prima gura ti-o arunca fratele crestin la gunoi deoarece nu este buna de mincat !

Deci, prezenta sfintului este o infrumusetare , o grija si o atentie deosebita din partea fabricantului/preparatorului , pt. ca ofranda sa arate cit mai bine , cit mai frumos, o grija sporita pt. cit mai bine , cit mai frumos ... fara a face dintr-un gind si o intentie buna o inselare pe fata : pe afara vopsit gardul , inauntru leopardul !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 01.11.2012 at 17:05:31.
Reply With Quote