View Single Post
  #9  
Vechi 11.02.2014, 22:47:28
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit sa nu amestecam borcanele

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Eu cand am intrebat, ma refeream la cei care nu prea au tangente cu biserica , nu ca ar fi atei, desi sunt si atei care citesc biblia. Of...
Termenul are o conotatie sociala si cateodata politica, nicidecum religioasa.


Intelectual in sensul comun al termenului, e unul care are studii universitare solide, care e om de carte si lucreaza cu lucruri abstracte - idei, notiuni, evenimente... Intelectualii, cum sunt oameni de carte, normal ca citesc si Biblia (care, in traducere, inseamna carti).


INTELECTUÁL, -Ă, intelectuali, -e, adj., s. m. și f. 1. Adj. Care aparține intelectului, care se referă la activitatea minții, la intelect. 2. S. m. și f. Persoană care posedă o pregătire de specialitate temeinică și lucrează în domeniul artei, al științei, tehnicii etc.; persoană care aparține intelectualității. [Pr.: -tu-al] – Din fr. intellectuel, lat. intellectualis.

INTELECTUÁL2 ~i m. Persoană care se ocupă cu munca intelectuală; om cu pregătire specială care lucrează în domeniul științei, artei, învățământului etc. [Sil. -tu-al] /<lat. intellectualis, fr. intellectuel


Cei care nu prea au tangente cu biserica se numesc... nepracticanti, care au diverse grade de (in)cultura. Poate ca citesc Biblia pentru a se cultiva / culturaliza - e, totusi, o carte fundamentala a omenirii - sau pentru a-i combate pe crestini cu propriile arme. Bine ar fi daca si noi, crestinii, am cerceta dinainte lucrurile pe care le infieram, ca sa stim la ce facem referire!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote