View Single Post
  #103  
Vechi 16.09.2013, 21:20:18
claudiadcd's Avatar
claudiadcd claudiadcd is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 71
Implicit

Am fost de curand la Manastirea Dumbrava din judetul Alba.Are hramul Sfantului Mare Mucenic Dimitrie.Este construita pe terenul donat de locuitorii satului Dumbrava si a fost sfintita in oct. 2002. Piatra de temelie a fost pusa in oct 1996 pe locul unde in anul 1703 preotul Ioan a fost martirizat pentru apararea dreptei credinte ,fiind ars de viu intr-o capita de fan.Manastirea are in prezent 27 maici, in cadrul manastirii functioneaza un complex social avand in componenta Casa de copii "Sf Veronica" ,Centru maternal si Scoala speciala ,Caminul pt varstnici "Sf Maria" si altul ,de data asta in Teius,"Sf Ana" .Caminul adaposteste 105 copii. Din 2011 au inceput lucrarile la noua biserica "Adormirea Maicii Domnului" . Noua biserica seamana f mult ca arhitectura cu manastirile de la Blanoiu, Gruiul Lupului, Malaia. In biserica se afla icoana facatoare de minuni a Maicii Domnului gasita in tencuiala bisericii din satul Dumbrava.Nu m-am putut abtine sa nu scriu , m-a impresionat ff mult. Este situata pe o colina, se vede f frumos de la sosea, in curtea manastirii sunt atat de multe flori si atat de frumoase incat am avut impresia ca sunt " pe-o gura de rai".Am sa postez si cateva fotografii, daca aveti drum in Alba sa nu ratati ocazia sa o vedeti .Este minunata. Iar copiii sunt tare scumpi.
Attached Images
File Type: jpg DSC03173.jpg (83,9 KB, 8 views)
File Type: jpg DSC03174.jpg (78,4 KB, 4 views)
File Type: jpg DSC03175.jpg (76,4 KB, 5 views)
File Type: jpg DSC03182.jpg (67,7 KB, 5 views)
File Type: jpg DSC03184.jpg (42,5 KB, 7 views)
Reply With Quote