View Single Post
  #1  
Vechi 27.06.2007, 09:20:14
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Locuiesc intr-un oras in care se afla cel mai mare Combinat Siderurgic din Romania,si unele dintre cele mai mari din Europa.De multe ori ma trezesc dimineata findca nu mai pot respira,aerul este inecacios si foarte toxic,gaze si reziduri eliminate voluntar de reprezentantii acestui combinat.Uneori simt ca nu mai rezist,m-am saturat de toata poluarea care ne domina si ne elimina in timp,unul cate unul,fara pic de morala si de protectie sociala din partea autoritatilor.Banii vorbesc,profitul primeaza in existenta celor care fara nonsalanta distruge omenirea.Acum cand este cald este si mai greu de suportat aceste gaze,imi fac griji si pentru copilul meu care este nevoit sa suporte acelasi tratament.Nu ne este destul ca suportam atatea gaze de esapament,si sa nu uitam si de fumatul pasiv.
Am inceput sa ma gandesc din ce in ce mai mult sa plec din oras,desi imi este foarte grea,fiindca aici locuiesc de cand ma stiu.Nu stiu ce sa fac,nu stiu ce alte tinuturi sunt mai putin poluate,sau cat mai putin posibil poluate.Am luat in vedere si posibilitatea mutarii la munte,undeva,la tara,ca doar in astfel de medii mai este un aer virgin,dar iarasi mi-ar fi greu sa ma adaptez,eu nu am avut nici macar bunici la tara...
Si ma gandesc,ce-as putea face sa fug de aceasta poluare care se intensifica tot mai mult,paradoxal,in timpul in care speram la o viata tot mai buna.Ca sa nu mai spun si de poluarea fonica,pe care o simt din ce in ce mai incomoda,eu locuint in centrul orasului,la o strada principala,abia acum cand mai atipesc uneori dupa-amiaza impreuna cu puiul meu,imi dau seama in ce hal de zgomotoasa este zona datorita automobilelor,dar si a lucrarilor frecvente care se efectueaza la bancile din apropiere.
Bine-nteles,mama soacra mi-a propus sa ma mut la ea,traind singura la tara intr-o zona de deal...dar,pentru ca atunci cand vine vorba de neamuri intotdeauna va exista un dar,prefer sa stau mai departe de ele,sunt niste oameni buni,dar stiti...atata timp cat avem o relatie de musafiri ne impacam foarte bine,si prefer ca relatia sa ramana asa,mai ales ca am observat si o oarecare influienta pe care o are familia sotului meu asupra acestuia,uneori influiente care ma indeparteaza.
Si ma tot gandesc,unde as putea pleca,si ce-as putea face,cu ce m-as putea acupa intr-un mediu strain mie,cum m-as adapta oare?N-as vrea sa dau gres,as vrea sa-mi fac o strategie cat mai viabila,strategie care sa nu-mi afecteze familia.Ma gandesc,ca daca as sta la tara,undeva cum as putea face fata activitatii copilului meu care trebuie sa se incadreze intr-un colectiv de educatie,gradinita,scoala,etc?
Si ca o completare,vreau sa va spun ca saptamanile trecute m-am intalnit cu un fost coleg de scoala,de asemenea tanar,ne-am intalnit dupa vre-o 7 ani,s-a casatorit,are propria afacere si toate ai merg bine,cu o singura exceptie si cea mai importanta,nu sta bine cu sanatatea,sau mai bine spu,sta chiar rau cu aceasta.Mi-a spu ca in urma cu cateva luni i s-a descoperit o tumora maligna,o tumora canceroasa la plamani.A fost stupefiat,mai ales ca n-a fumat in viata lui si n-a inteles care ar fi putut fi cauza acestei degenerari de sanatate la o asemenea varsta.Bine-nteles a inceput lungul si sinuosul drum al vindecarii,citostatice,operatii,etc.Astfel s-a hotarat sa se mute din oras definitiv,poluarea favorizandu-i evolutia negativa a tumorii.S-a hotarat sa se mute la Neamt,in zona Duraului si sa se apuce de agroturism,afaceri tot mai infloritoare in Romania,bine-nteles,acesta beneficiaza si de un capital relativ satisfacator.
Eu ma gandesc ca este totusi prea departe,sotul meu nu prea este de-acord...decat cu zona sa natala(firesc).Nu stiu ce sa fac,m-am uitat pe internet dar nu prea am gasit date concrete despre cele mai putine poluate orase din tara,se stie si faptul ca unele zone,aparent frumoase,stau sub semnul pericolelor de inundatii si alunecari de teren.
NU STIU CE SA FAC?,VOI CE PARERE AVETI?VA GANDITI SI VOI,UNEORI LA O SCHIMBARE IN ACEST SENS? Care ar putea fi consecintele materiale si de relatie familiala in acest sens,efecte ce nu pot fi prevazute in calculul initial.
VA MULTUMESC!!!
Reply With Quote