View Single Post
  #20  
Vechi 16.01.2010, 16:00:28
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de adelin Vezi mesajul
Eu consider ca nu sunt vrednic sa rebd mucenicia. Tu esti mai puternic decat mine. Insa, constientizez ca nu trebuie sa primesc cipul nici prin lege, nici in lege, nici dupa lege. Chiar daca mananc frunze uscate sa ma hranesc, totusi, raman liber in cuget, pot sa gandesc singur, nu sa gandeasca altcineva pentru mine; pot sa ma conduc singur, nu sa ma coordoneze electronic. Dumnezeu m-a facut liber, nu mi-a pus nici lanț nici catusi, ci m-a lasat sa aleg. Legaturile vin abia dupa moarte, cand pentru faptele tale vei avea rasplata sau osanda. Asadar, nu neg ca as pleca muceniceste capul sub sabie, ci spun ca raman asa cum sunt; insa, stai fara grija, nu vor mai fi sabii de taiat, ci vor avea ei destule metode sa te faca sa te compromiti singur. Pentru ca asta este voia lui Antihrist, ca nu dupa aceea sa arati cu degetul spre el la judecata si sa zici ca el este vinovat ca tu nu ai stiut ce faci. Si de aceea ma ingrijorez si mai mult.
Trebuie sa intelegem ca TOT CE FACEM BUN, ABSOLUT TOT, facem NUMAI CU AJUTORUL LUI DUMNEZEU. "Fara Mine nu puteti face nimic bun", spune Mantuitorul. Inclusiv si mucenicia, daca va fi nevoie, o vom face tot cu ajutorul lui Dumnezeu. Toti mucenicii care au marturturisit, au facut-o cu puterea lui Dumnezeu. Daca nu i-ar fi ajutat Dumnezeu, sigur s-ar fi lepadat. Una din marile mele patimi este increderea in propiile mele puteri, care vine din mandrie. Sa nu ne incredem in noi, crezand ca prin propriile noastre puteri vom putea primi mucenicia, pt ca sigur vom cadea. Parintele Amfilohie de la Diaconesti spunea foarte frumos: "Omul cu vointa, Dumnezeu cu putinta". Deci noi numai sa voim sa fim cu El, si Dumnezeu ne va ajuta. Inca ceva, chiar daca va fi greu material si trupesc, unde vom sta si adaposti, cu ce ne vom imbraca, ce vom manca, cred ca bucuriile duhovnicesti ale oamenilor care vor trai asa vor fi "mai dulci decat mierea". Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote