View Single Post
  #18  
Vechi 01.01.2017, 23:55:59
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

"Azeam glasurile și râsetele copilașilor mei din curte...mă gândeam cu disperare că cele trei luni pe care le mai aveam de trăit vor trece extrem de repede, și ei or să rămână, brusc și fără explicații, fără mămică, și or să alerge prin curte și or să întrebe zilnic de mămica lor, și soțul n-o să poată să-i facă să înțeleagă...să înțeleagă ce? Ce puteam aștepta de la o fetiță de 5 ani, sau de la un băiețel cu sindrom Down, cum puteam aștepta să înțeleagă că Dumnezeu, în marea lui milostivire față de mine, mi-a dat această boală ca pe o ultimă speranță sau șansă?

Ei aveau atâta nevoie de mămica lor: să o pipăie, să o muște, să o gâdile, să o îmbrățișeze, să o simtă palpabil și concret lângă ei.
Apa fierbinte îmi curge pe trup, și parcă n-are nici un efect asupra inimii mele.

Sânt atât de tristă și de înghețată încât simt tot mai acut nevoia de a mări gradele la apă. Si e tot mai fierbinte...și mai firbinte...până când, deodată, realizez grozăvia întregii situații, realizez și văd iadul inimii mele, care tot mă îngheța și care mă făcea să tremur de atâta timp, frigul acela de ani de zile, frigul acela existențial și copleșitor...

Și atunci pentru primă dată, am urlat...am urlat către Dumnezeu, cerându-mi iertare din toată inima mea înghețată...Eram goală în fața Lui, atât la trup cât și la suflet..."Iartă-mă, Doamne!", urlam eu, căzând în genunchi, iar apa care devenea tot mai fierbinte îmi ardea de acum spatele cocoșat de atâtea păcate, îl ardea cu o forță năvalnică. Dar eu fierbințeala apei nu o mai simțeam deja, nu mai simțeam decât greutatea fără margini a unei inimi în care tristețea se pietrificase...și urlam, și mă apucase urletul către Dumnezeu și către Măicuța lui într-un moment absolut deloc demn, într-un moment și într-un spațiu aproape de neconceput: într-o cabină de duș, în care aveam să realizez că degeaba, absolut degeaba aș fi trăit lângă copilașii mei dacă n-aș fi trăit în primul rând pentru și în Dumnezeu."

("Cancerul, dragostea mea", Mioara Grigore, pag. 191-192)
Reply With Quote